Gå til hovedindhold

Udvalget for Vækst & Fællesskab- Dagsordener og referater

Se dagsordener og referater fra møderne i Udvalget for Vækst & Fællesskab.

Indhold

    Udvalg: Udvalget for Vækst & Fællesskab 2026-2029
    Mødedato: 3. februar 2026 08:00
    Mødested: Mødelokale 5 , Administrationshuset Tørring

    Sagsnr.: 00.01.00-P35-23-25

    Beslutningstema

    Mødets deltagere og fraværende noteres her.

    Beslutning

    Alle deltog

    Sagsnr.: 00.00.00-A21-2-24

    Beslutningstema

    Dialog og forventningsafstemning om interesser, det gode samarbejde og kommunikation på og imellem udvalgsmøder

    Historik

    Forløbet for den gode modtagelse af en ny Kommunalbestyrelse i 2025 og 2026 (introduktionsforløb) og visionsforløb blev behandlet og godkendt på Økonomiudvalgsmøde den 10. november 2025 samt på Kommunalbestyrelsesmøde den 26. november 2025.

    På første udvalgsmøde i januar 2026 blev der i samtlige udvalg gennemgået et fælles materiale vedr. den gode modtagelse. Punkt 2 i det materiale var det gode samarbejde og kommunikation i udvalget.

    Udvalget har desuden på mødet i januar aftalt, at udvalget på mødet i februar drøfter interesser og ønsker, som udvalgsmedlemmerne gerne vil arbejde med i udvalget i perioden.

    Sagsfremstilling

    I Hedensted Kommune vægtes den gode modtagelse af både Kommunalbestyrelse og udvalg højt, derfor er der planlagt introduktionsforløb både for den samlede Kommunalbestyrelse og i de enkelte udvalg jf. beslutning på Økonomiudvalgsmøde og Kommunalbestyrelsesmøde i november 2025.

    I forlængelse af udvalgsmøderne i januar, er der på dette møde fokus på en drøftelse af det gode samarbejde og kommunikation på og imellem udvalgsmøder. Til det formål er der udarbejdet et fælles materiale, som kan understøtte udvalgets drøftelse af punktet. Se bilag 1 ”dialog om det gode samarbejde og kommunikation. Udvalg februar 2026”.

    Hvis udvalget ønsker det, er der på baggrund af udvalgets drøftelse mulighed for at udarbejde en samarbejdsaftale for udvalget. Dette kan ske ved en justering af indholdet i bilaget på linje med udvalgets drøftelser.

    Udvalget har også med denne sag mulighed for at drøfte, hvilke ønsker og interesser, udvalgsmedlemmerne gerne vil arbejde med i udvalget i perioden. I bilag 4 har forvaltningen opstillet hjælpespørgsmål til denne drøftelse.

    Anne-Mette Agermark deltager under behandlingen af punktet.

    Indstilling

    At det gode samarbejde og kommunikation på og imellem udvalgsmøder drøftes

    At der eventuelt udarbejdes en samarbejdsaftale

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab drøftede det gode samarbejde og kommunikation på og imellem udvalgsmøder.

    Aftale med få justeringer og aftaler er tilføjet i bilag.

    Sagsnr.: 00.01.10-P21-1-12

    Beslutningstema

    Udvalget for Vækst & Fællesskab orienteres om Kørselskontorets opgaver.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger

    Historik

    Specialkørsel

    Kørselskontoret blev oprettet i 2012, med det formål at nedbringe Hedensted Kommunes samlede udgift til taxi - specialkørsel. Al bestilling, planlægning og udførsel af kørsel blev varetaget af Hedensted Taxi med Juelsmindebilen som underleverandør. Kørslen blev udbudt i 2015, og Hedensted Taxi vandt kørslen for 4 år, frem til august 2019. 

    Fra august 2019 oprettede Hedensted Kommune sit eget bestillings- og planlægningskontor for specialkørslen. Selve kørslen bliver stadig udført efter udbud, og PP Busser vandt al specialkørsel i en 4-årig kontrakt. 

    Kollektiv trafik

    I 2012 overtog Kørselskontoret ansvaret for den kollektive trafik, der i Hedensted Kommune udføres af henholdsvis Midttrafik og Hedensted Kommune. Alle kommuner og regioner skal i følge lov om trafikselskaber deltage i et trafikselskab, og er forpligtet til at betale deres forholdsmæssige forbrug af trafikselskabets ydelser.

    Midttrafik er et § 60 selskab, og bestyrelsen består af 7 medlemmer udpeget af kommunerne og 2 medlemmer udpeget af Region Midtjylland. Normalt er det en kommunal repræsentant, der er formand. Region Midtjylland betaler og bestiller ruter mellem kommuner, og kommunen betaler og bestiller ruter indenfor kommunen. I Hedensted Kommune er det kun de få lokalruter, der betjener andet end folkeskoler, der udføres af Midttrafik. Alle skolebusruter planlægges og udbydes af Kørselskontoret.

    I 2014 blev der indført Rejsekort udstyr i alle Midttrafik busser. I den forbindelse hjemtog Hedensted Kommune alle skolebusruter fra Midttrafik og gjorde dem gratis at benytte for alle, ikke kun elever.

    Hedensted Kommune oprettede sit eget busselskab Hedenstedernes Trafik, der, på lige fod med de private busvognmænd, gennemfører kørslen. Hedenstedernes Trafik kører 6 af 19 skolebusruter.

    Der blev også gennemført wt projekt i forsøg på at fremme mobiliteten i yderområder på alternative måder:

    • Hedensted Borgerbil. Er delebilsprojekt i samarbejde med LetGo, hvor Hedensted Kommune delte sine biler med borgerne i de perioder, hvor kommunen ikke selv brugte bilerne
    • Natbus fredag og lørdag nat til fra Vejle til Hedensted/Løsning og Juelsminde
    • Shuttlebus fra pendlerpladsen ved Gesagervej og rundt i industrikvarteret
    • Stoppested ved Hovedvejen ved Daugård for at gøre ruten hurtigere
    • Samkørsel med GoMore.

    Foruden de fast rutebusser blev, og er, Flextur grundstammen i den kollektive trafik i Hedensted Kommune. Flere undersøgelser viste, at kendskabet til Flextur var meget begrænset, hvorfor Hedensted Kommune indgik et samarbejde med Region Midtjylland om projektet Kollektiv Trafik – frem i lyset. Projektet resulterede i en markant fremgang i kendskabet til, og brugen af, Flextur og handicapkørsel.

    Hjarnø Færgefart

    I 2014 overtog Kørselskontoret kontakten til den selvejende institution Hjarnø Færgefart. I perioden er vedtægter blevet fornyet. Der har været en diskussion om fornyelse af færgen. Status er, at M/F Hjarnø kan sejle videre i en del år, og der er ingen aktuelle planer om udskiftning af færgen. De statslige tilskud, Hedensted Kommune modtager til færger, går alle direkte til Hjarnø Færgefart. I 2014 blev Færgesekretariatet oprettet, hvor de 18 kommuner, der har ø-færger, er medlem.

    Elbiler

    I budgetaftalen for 2021 indgik, at forligspartierne i 1. halvår 2021 ønskede et oplæg til, hvordan Hedensted Kommune kan sikre brug af mere grøn energi i driften af kommunens vognpark.

    I forbindelse med budgetvedtagelsen for 2022 har Kommunalbestyrelsen besluttet, at 81 af kommunens biler skal udskiftes med elbiler. Elbilerne blev sendt i EU-udbud med kontraktstart 1. september 2022. Til at imødegå en forventet merpris på elbiler og landeinfrastruktur blev der afsat 600.000 kr. Kørselskontoret fik også ansvaret for indkøb af ladestandere til elbilerne. I første omgang blev der opsat ladestandere på 7 kommunale adresser, og alle steder blev der også opsat offentligt tilgængelige ladestandere.

    Sagsfremstilling

    Specialkørsel

    I 2025 blev der købt kørsel hos PP Busser for 16,2 mio. kr. Et beløb der fordeles på de afdelinger, der bestiller kørslen. Der er 3 medarbejdere på Kørselskontoret til at varetage og passe telefonen fra 06.30-15.00 på hverdage, hvor de ud over bestillinger/afbestillinger også rådgiver borgere og kollegaer om alle former for kørsel. Kørselskontoret planlægger også ruterne for de 33 PP Busser, der varetager kørslen. Ruterne udsendes til en tablet i bussen. Kørselskontoret udbetaler også befordringsgodtgørelse, visiterer til handicapkørsel, skolekørsel med videre.

    Kollektiv trafik.

    Den kollektive trafik i Hedensted Kommune:

    • Midttrafik:
      • Regionale ruter mellem kommunerne (0 kr.)
      • Lokale ruter internt i kommunen (10,7 mio. kr.)
      • Flextur (1,7 mio. kr.)
      • Handicapkørsel (3,6 mio. kr.)
    • Hedensted Kommune
      • Skolebusruter (12,1 mio.kr)
    Tal i () kommunal udgift.

    Hedensted Kommunes 19 skolebusruter skal i udbud i 2026/27, men kontraktstart august 2027.  En kommune må alene udbyde og drive skolebusruter, der kører efter en folkeskoles ringetider. Hvis der ikke opkræves betaling for turen, må alle benytte bussen.

    Ruterne køres af 2 busselskaber:

    • Hedenstedernes Trafik   8
    • DK Bus                           5
    • Umove                            6

    Ruterne har senest været i udbud i 2019, hvor Hedensted Kommunes busselskab Hedenstedernes Trafik bød på ruterne på samme vilkår som de private selskaber.  2 af Hedenstedernes Trafiks ruter køres af den skole, de betjener, hvilket betyder, at skolen kan råde over bussen i skoletiden.

    Regeringen nedsatte i maj 2023 Ekspertudvalget om kollektiv mobilitet i hele Danmark, der blandt andet skulle se på en kortlægning af rejsemønstre og idékatalog for fleksible løsninger samt analyse af organisering af lokal kollektiv transport. Juni 2025 kom den afsluttende rapport med fokus på takster og økonomi samt samlede anbefalinger.

    Model

    Beskrivelse

    Udvalgets vurdering

    1. Forbedret eksisterende model

    Beholder nuværende struktur med trafikselskaber, men med forbedringer som fleksibel lovgivning og færre, større kontrakter.

    Realistisk og oplagt forbedring af status quo.

    2. Regional model

    Overfører ansvar til regionerne i samarbejde med kommuner, inspireret af Skåne-modellen.

    Styrker koordinering og lokal forankring; vurderes som realistisk.

    3. National / færre enheder

    Centralisering til færre, større mobilitetsvirksomheder for stordriftsfordele og professionalisering.

    Effektiv drift, men risiko for tab af lokal relevans.

    4. Hybridmodel (central + lokal)

    Strategisk hovednet organiseres centralt, mens lokale løsninger forbliver decentralt forankret.

    Foretrukken løsning: balancerer effektivitet og lokal nærhed.

    Det forventes at Ekspertudvalgets anbefalinger resulterer i en revision af lov om trafikselskaber og dermed en ændring af de opgaver, en kommune skal varetage i forbindelse med den kollektiv trafik.

    Alt efter hvilken organiseringsmodel der vælges, vil det have betydning for, hvilke opgaver Hedensted Kommune skal varetage.

    Hjarnø Færgefart

    Hedensted Kommunes nettotilskud til Hjarnø Færgefart er 3.5 mio. kr. I foråret afholdes normalt et dialogmøde mellem udvalget med ansvar for Hjarnø Færgefart og Hjarnø Færgefarts bestyrelse.

    Flådestyring

    Foruden administration af Hedensted Kommunes 108 elbiler med tilhørende ladestandere, arbejdes der på modeller for, at Kørselskontoret kan overtage ansvaret for en større del af Hedensted Kommunes i alt ca. 250 mindre biler.

    Lars Oksbjerre og John Kristensen deltager under behandlingen af punktet.

    Lovgrundlag

    Lov om trafikselskaber, LBK nr 537 af 19. maj 2025

    Indstilling

    at Udvalget for Vækst & Fællesskab tager orienteringen til efterretning

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab tog orienteringen til efterretning.

    Sagsnr.: 01.00.05-P20-1-25

    Beslutningstema

    Udvalget for Vækst & Fællesskab skal orienteres om planstrategi og kommuneplan.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger. 

    Sagsfremstilling

    Udvalget for Vækst & Fællesskab har sammen med Kommunalbestyrelsen det politiske ansvar for kommunens overordnede fysiske planlægning. Det sker gennem arbejdet med planstrategi og kommuneplan, som fastlægger rammerne for, hvordan kommunens byer, landsbyer og det åbne land kan udvikle sig over tid.

    Fysisk planlægning handler om, hvordan arealer i kommunen må anvendes, og hvordan de forskellige funktioner hænger sammen. Det omfatter blandt andet, hvor der kan bygges boliger og erhverv, anlægges veje og stier, placeres tekniske anlæg som vindmøller, samt hvor der kan være rekreative områder, idrætsanlæg og butikker. Formålet er at skabe en samlet og langsigtet udvikling, hvor hensyn til vækst, natur, miljø og lokalsamfund afvejes politisk.

    Planstrategi

    Kommunalbestyrelsen skal ifølge planloven udarbejde en planstrategi hvert fjerde år. Strategien skal udarbejdes inden udgangen af den første halvdel af en kommunal valgperiode.

    Planstrategien er Kommunalbestyrelsens politiske stillingtagen til, hvilke udviklingsretninger kommunen skal prioritere de kommende år, og om den gældende kommuneplan fortsat er tidssvarende. Formålet er at sikre sammenhæng og en retning for, hvordan kommunen skal udvikle sig. 

    Strategien skal fungere som afsættet for det efterfølgende arbejde med den mere konkrete kommuneplan i sidste halvdel af valgperioden. I strategien skal Kommunalbestyrelsen derfor beslutte, om kommuneplanen skal revideres eller genvedtages. Kommuneplanen kan revideres enten helt eller delvist. 

    Kommuneplan

    Kommuneplanen er kommunens overordnede plan for den fysiske udvikling og er den konkrete udmøntning af de politiske retninger, der er fastlagt i planstrategien.

    Planen er en forventningsafstemning mellem Kommunalbestyrelsen og borgere, virksomheder og andre aktører om, hvad man kan forvente og ikke forvente i forbindelse med den fremadrettede udvikling.

    Planen gælder for en 12-årig periode og er dermed en langsigtet plan. I planen skal Kommunalbestyrelsen sætte retningen for den fysiske udvikling af hele kommunen indenfor emner som natur, miljø, klima, vækst og udvikling med videre. 

    Kommuneplanen skal tage hensyn til gældende nationale interesser. 

    En kommuneplan er opdelt i fire overordnede dele: 
    • Hovedstrukturen, som omsætter Kommunalbestyrelsens overordnede visioner og udviklingsretninger fra planstrategien til mål og politiske prioriteringer for arealanvendelse og fysisk udvikling. I Kommuneplan 2025-2037 er hovedstrukturen opbygget som fortællinger om kommunens lokalområder frem for generelle temaer. Formålet er at gøre planen mere konkret, lokalt forankret og lettere at forstå for borgerne. 
    • Retningslinjer, der fastsætter hvordan forskellige arealer må bruges. Eksempelvis er specifikke arealer udpeget til byudvikling, skovrejsning, landbrug med videre.
    • Kommuneplanrammer, der fastsætter overordnede regler for, hvordan et bestemt areal må bruges og bygges. Det kan eksempelvis være fastsættelse af byggeriets højde, etageantal og bebyggelsesprocent. Kommuneplanrammer er grundlaget for udarbejdelse af lokalplaner, og er dermed bindeleddet mellem kommuneplanen og den mere detaljerede lokalplanlægning.
    • Redegørelse, der forklarer planens forudsætninger og de politiske og samfundsmæssige hensyn bag den. 

    Borgerinddragelse er en obligatorisk del af kommuneplanprocessen. Planloven fastlægger, at der inden endelig vedtagelse af planstrategien og kommuneplanen skal være en offentlig høring i mindst otte uger, hvor borgere, virksomheder og andre interessenter kan indsende bemærkninger og indsigelser. 

    Den 17. december 2025, under punkt 235, vedtog den tidligere Kommunalbestyrelse den gældende Kommuneplan 2025-2037.

    Kommunen skal virke for kommuneplanens gennemførelse

    Kommuneplanen er ikke direkte bindende for borgerne, men den er bindende for kommunens administration. Med andre ord skal kommunen "virke for kommuneplanens gennemførelse" jævnfør planlovens § 12. Det betyder, at Hedensted Kommune aktivt skal arbejde for at realisere Hedensted Kommuneplan. Hedensted Kommunes lokalplanlægning, byggesagsbehandling og landzonesagsbehandling og øvrige administration skal derfor være i overensstemmelse med kommuneplanen.

    Når kommunalbestyrelsen virker for kommuneplanen, sikres det, at borgere, udviklere og investorer ved, hvad de kan regne med i forbindelse med kommunens langsigtede fysiske udvikling. Udover at skabe forudsigelighed og gennemsigtighed for borgere, skaber det også investeringssikkerhed i forbindelse med vækstinitiativer. 

    Idet kommunen skal virke for kommuneplanen, kan Kommunalbestyrelsen nedlægge forbud mod uønsket byggeri, der strider mod kommuneplanens intentioner. Dertil kan Kommunalbestyrelsen stille krav i lokalplaner, som er i overensstemmelse med kommuneplanen, eksempelvis om bynatur, grønne områder eller parkeringspladser for el-biler. De efterfølgende lokalplaner er bindende for borgere. 

    Forvaltningen vil på mødet introducere Udvalget for Vækst & Fællesskab til deres opgaver og ansvar i forbindelse med planstrategi og kommuneplan. Bilag 1 er oplæg til mødet. 

    På mødet deltager kommuneplanlægger, Jes Z. Severinsen.

    Lovgrundlag

    Planstrategien og kommuneplanen udarbejdes efter Lov om planlægning, LBK nr. 572 af 29. maj 2024, § 23,  § 11 og  § 12.

    Indstilling

    at Udvalget for Vækst & Fællesskab tager orienteringen til efterretning.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab tog orienteringen til efterretning.

    Sagsnr.: 01.00.00-P15-2-25

    Beslutningstema

    Udvalget for Vækst & Fællesskab skal tage stilling til, om der som led i arbejdet med tematillæg for boligudvikling igangsættes en åben indkaldelse af idéer og forslag til ny byudvikling med fokus på boliger. Indkaldelsen foreslås udformet som et debatoplæg med henblik på at indsamle et bredt og samlet grundlag af relevante idéer og projekter til ny boligudvikling i Hedensted Kommune. Samtidig ønskes beslutning om rækkefølge og afholdes af debatmøder.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Personale

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Kommunalbestyrelsen besluttede den 17. december 2025 under punkt 238 at igangsætte arbejde med tematillæg for boligudvikling.

    Sagsfremstilling

    Forvaltningen foreslår, at der gennemføres en åben indkaldelse af idéer og forslag til ny byudvikling med fokus på boliger som led i arbejdet med tematillæg for boligudvikling.

    Baggrunden for indkaldelsen er ønsket om at tilvejebringe et så fyldestgørende og nuanceret vidensgrundlag som muligt om aktuelle og potentielle byudviklingsinteresser i Hedensted Kommune. En åben indkaldelse vurderes at være det mest hensigtsmæssige redskab til at synliggøre både kendte og endnu ikke formaliserede idéer, herunder forslag med mulighed for realisering på kort sigt samt mere langsigtede udviklingsperspektiver, som kan komme i spil over en længere årrække, hvis der fortsat kan dokumenteres et behov.

    Alle borgere og udviklere, der har aktive forespørgsler på prioriteringslisten, forslag indkommet i forbindelse med kommuneplanrevisionen eller generelle interessetilkendegivelser, vil blive gjort særskilt opmærksomme på indkaldelsen af ideer og forslag. Samtidig gives projektejerne mulighed for at indsende nye eller supplerende oplysninger til deres projekter, så alle forslag vurderes på et ensartet grundlag.

    Indkaldelsen er ikke et overordnet krav i planprocessen, men et bevidst fagligt valg, der skal sikre, at den efterfølgende analyse og de politiske drøftelser baseres på et bredt og opdateret billede af udviklingsmuligheder, efterspørgsel og interesser på tværs af kommunen.

    Indkaldelsen tager samtidig afsæt i Kommunalbestyrelsens beslutning om, at ny byudvikling skal vurderes i forhold til dokumenteret behov og kommunal kapacitet, herunder kapacitet i den offentlige service og den samlede infrastruktur. Det er derfor intentionen, at indsendte idéer og forslag forholder sig konkret til lokalisering, begrundelse for udvikling, efterspørgsel samt samspil med den eksisterende bystruktur.

    Forvaltningen vil i oplægget tydeliggøre, at formålet ikke er forhåndsgodkendelse af konkrete projekter, men at skabe et samlet og transparent grundlag for den videre faglige vurdering og politiske prioritering af fremtidig boligudvikling i Hedensted Kommune.

    Debatmøde og borgermøde

    Den oprindelige procesplan for udarbejdelsen af tematillægget lagde op til, at idéer og forslag skulle indkaldes sideløbende med, at der blev gennemført analyser af efterspørgsel og udbygningsbehov. Forvaltningen foreslog oprindeligt, at der efterfølgende skulle afholdes et samlet debatmøde i Kommunalbestyrelsen om udviklingsmuligheder.

    Procesplanen beskriver debat- og prioriteringsfasen således:

    • Præsentation af resultater fra analysefasen som grundlag for politisk debat.
    • Drøftelser i Udvalget for Vækst & Klima og efterfølgende i Kommunalbestyrelsen.
    • Offentlige møder og temadrøftelser med relevante aktører, herunder målrettede inddragelsesaktiviteter som faglige workshops og borgermøder.
    Eventuel ændring i rækkefølge

    Hensigten var oprindeligt, at den politiske drøftelse skulle ske på et oplyst, faktuelt grundlag, så der allerede var fastsat en overordnet retning forud for dialogen med borgerne. Forvaltningen har dog efterfølgende overvejet, om det vil give større værdi at starte med en åben, offentlig drøftelse baseret på analyserne, men uden faste afgrænsninger. I denne model vil den politiske behandling og afgrænsning først ske efter dialogen med borgerne.

    Forvaltningen ønsker derfor, at udvalget drøfter og beslutter den endelige rækkefølge for debatmøderne.

    På mødet deltager kommuneplanlægger, Jes Z. Severinsen.

    Lovgrundlag

    Planen udarbejdes efter planloven (LBK nr. 572 af 29. maj 2024) § 23 b-d,f og §24.

    Indstilling

    Forvaltningen indstiller til udvalgets beslutning:

    • At der igangsættes en åben indkaldelse af idéer og forslag til ny byudvikling med fokus på boliger.
    • At indkaldelsen udformes som et debatoplæg med henblik på at indsamle relevante idéer og projekter til boligudvikling i Hedensted Kommune.
    • At tage beslutning om afholdelse og rækkefølge af debatmøder.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab godkendte sagen som indstillet.

    Sagsnr.: 01.02.00-P16-570198-24

    Beslutningstema

    Udvalget for Vækst & Fællesskab skal beslutte, om forslag til Lokalplan 1221 for tæt-lav boliger ved Petersmindevej i Juelsminde med tilhørende forslag til Kommuneplantillæg nr. 13 skal sendes i høring. Samtidigt skal udvalget godkende, at der ikke skal gennemføres en miljøvurdering af planforslagene, samt tage stilling til navngivningen af den nye boligvej.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Den 27. november 2024, under punkt 194, besluttede Kommunalbestyrelsen at igangsætte planlægningen.

    Sagsfremstilling

    Planlægningen er udarbejdet på baggrund af et ønske fra ejer af ejendommen, som ønsker at opføre tæt-lav boliger. Dette er ikke muligt i henhold til gældende lokalplan nr. 4 og kommuneplanramme, som alene udlægger ejendommen til åben-lav boliger. Der skal derfor udarbejdes et nyt plangrundlag bestående af både lokalplan og kommuneplantillæg, som muliggør projektet. Del af eksisterende lokalplan nr. 4 skal ophæves.

    Se områdets disponering på kortbilag 1.

    En illustration af projektet kan ses på kortbilag 1.

    Lokalplan

    Lokalplanen har til formål at udlægge lokalplanområdet til tæt-lav boliger.

    Lokalplanen indeholder:
    • Området disponeres efter principperne vist på lokalplanens bilag 2,
    • Anvendes til tæt-lavt boligbyggeri,
    • En bebyggelsesprocent på maksimalt 40,
    • En maksimal bygningshøjde på 6,5 meter,
    • Området skal vejforsynes fra Grønbjergvej,
    • Området forbliver i byzone.

    Forslag til Lokalplan 1221 for tæt-lav boliger ved Petersmindevej i Juelsminde kan ses her, og er vedhæftet som bilag 2.

    Kommuneplantillæg

    Der er sideløbende med lokalplanen udarbejdet et kommuneplantillæg, idet planområdet ikke er i overensstemmelse med rammerne i Hedensted Kommuneplan 2025-2037. Kommuneplantillægget tilføjes en specifik anvendelse til tæt-lav boligbebyggelse. Rammeområdet vil fremtidigt være udlagt til åbn-lav boligbebyggelse med en maksimal bebyggelsesprocent på 30, en maksimal bygningshøjde på 8,5 meter og et maksimalt antal etager på 2, samt til tæt-lav boligbebyggelse med en maksimal bebyggelsesprocent på 40, en maksimal bygningshøjde på 8,5 meter og et maksimalt antal etager på 2.

    Forslag til Kommuneplantillæg nr. 13 kan ses her, og er vedhæftet som bilag 3.

    Eksisterende forhold

    Planområdet omfatter matrikelnummer matrikel nummer 25fæ, Klakring By, Klakring og udgør et areal på cirka 4000 m2. Planområdet ligger i den sydlige del af Juelsminde ved Petersmindevej. Lokalplanområdet grænser mod syd op til Petersmindevej, mod vest op til Grønbjergvej og mod nord og vest op til boligparceller med åben-lav boligbebyggelse i 1 – 1,5 etagers højde.

    Planområdet er omfattet af gældende lokalplan nr. 4, der ved denne plans endelige vedtagelse delvis aflyses.

    Planområdet er ifølge Hedensted Kommuneplan 2025-2037 omfattet af rammeområde 1.B.11, og udlagt til boligområde til åbn-lav boligbebyggelse med en maksimal bebyggelsesprocent på 30, en maksimal bygningshøjde på 8,5 meter og et maksimalt antal etager på 2, hvorfor planen følges af et kommuneplantillæg.

    Miljøvurdering

    Der er foretaget en miljøscreening af planen, hvori det blev vurderet, at planlægningen ikke vil kunne påvirke miljøet væsentligt. Screeningen kan ses på bilag 4.

    På grundlag af udkast til miljøscreeningen har andre berørte myndigheder i perioden fra den 28. august 2025 til den 15. september 2025 haft mulighed for at kommentere kommunens forventede afgørelse om ikke at gennemføre en miljøvurdering af planforslagene. Der er ikke indkommet høringssvar, som giver anledning til at gennemføre en miljøvurdering.

    Nyt vejnavn

    I forbindelse med Lokalplan 1221for tæt-lav boliger ved Petersmindevej i Juelsminde er der behov for et nyt vejnavn. Bygherre foreslår vejnavnet ”Grønbjerggård”, da området er den oprindelige gård ”Grønbjerggård” og det nye byggeri opføres som en gårdstruktur. Desuden er området lokalt i folkemunde kendt under navnet ”Grønbjerggård”. Forvaltningen kan tilslutte sig dette.

    Beslutningsproces

    Lokalplanen er en almindelig lokalplan med et mindre kommuneplantillæg. Kommunalbestyrelsen har delegeret kompetencen til behandlingen af forslag og endelig vedtagelse af denne type planer til Udvalget for  Vækst & Fællesskab eller forvaltningen. Det fremgår af beslutningen på mødet den 29. maj 2024, punkt 86 om delegation og beslutningen på mødet den 1. december 2025, punkt 223 om styrelsesvedtægter.

    Dette gælder dog kun, hvis planforslaget holder sig inden for de principper, som Kommunalbestyrelsen besluttede i denne sag.

    Kommunikation

    Beslutningen meddeles ansøgeren.

    Planforslagene offentliggøres i henhold til planlovens § 24-26.

    Vejnavnet "Grønbjerggård" er forhåndsgodkendt af Klimadatastyrelsen.

    Lovgrundlag

    Forslaget til lokalplan er udarbejdet efter Lov om planlægning, LBK nr. 572 af 29. maj 2024, § 13 stk. 2 og § 24

    Forslaget til kommuneplantillæg er udarbejdet efter Lov om planlægning, LBK nr. 572 af 29. maj 2024, § 23b og § 24

    Vejnavn:

    Adresseloven: Lov nr. 136 af 1. februar 2017 med senere ændringer, §3

    Bekendtgørelse om vejnavne og adresser: BEK nr. 271 af 13. april 2018 med senere ændringer, §3 og §6

    Indstilling

    • at Forslag til Lokalplan 1221 sendes i 4 ugers offentlig høring,
    • at Forslag til Kommuneplantillæg nr. 13 sendes i 4 ugers offentlig høring,
    • at afgørelsen om ikke at udarbejde en miljøvurdering af planforslagene offentliggøres samtidig,
    • at den nye boligvej navngives ”Grønbjerggård”.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab godkendte sagen som indstillet.

    Sagsnr.: 01.02.00-P16-5-23

    Beslutningstema

    Kommunalbestyrelsen skal beslutte, om Forslag til Lokalplan 1216 for Solcelleanlæg mellem Uldum og Hesselballe med tilhørende Forslag til Kommuneplantillæg nr. 3, Samlet miljøredegørelse med miljørapport for planerne og miljøkonsekvensrapport for solcelleanlægget samt udkast til § 25-tilladelse, skal sendes i høring.

    Økonomi

    • Ingen bemærkninger. 

    Historik

    • Den 4. september 2023, under punkt 107, besluttede Udvalget for Vækst & Klima, at forvaltningen skulle arbejde videre med to projekter med henblik på lokalplanlægning. 
    • Den 4. december 2023, under punkt 156, besluttede Udvalget for Vækst & Klima, at der indledningsvis skulle indkaldes idéer og forslag til planlægningen i 4 uger, og at der skulle indkaldes til et borgermøde den 17. januar 2024 i Uldum Forsamlingshus.
    • Den 3. juni 2024, under punkt 68, besluttede Udvalget for Vækst & Klima at udsætte behandlingen af sagen. Udvalget ønskede at se et forslag, hvor linjeføringen for tilslutning til elnettet gennem Ølholm by ikke fremmes, og kvaliteterne fra forslaget, der blev udsendt i debatfase for indkaldelse af ideer og forslag, genindføres i projektet. Herunder eksempelvis bevaring af eksisterende læhegn, større afstande til naturelementer, friareal omkring Hesselballevej, udsparinger i kanten af parken. Udvalget for Vækst & Klima er indstillet på at anbefale planlægningen af et solcelleprojekt med et nettoareal på 60 hektar igangsat, såfremt et revideret projektoplæg lever op til de oprindelige tanker i projektet.
    • Den 28. august 2024, under punkt 128, besluttede Kommunalbestyrelsen at igangsætte planlægning for et solcelleanlæg mellem Uldum og Hesselballe.
    • Den 11. august 2025, under punkt 98, besluttede Udvalget for Vækst & Klima, at planlægningen for et solcelleanlæg kunne omfatte et batterienergilagringssystem, BESS-anlæg. 

    Sagsfremstilling

    Planlægningen er udarbejdet på baggrund af et ønske fra Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) om at udvikle et solcelleanlæg mellem Uldum og Hesselballe.

    Det er intentionen at udvikle et solenergianlæg med et areal på cirka 78 hektar, hvoraf området der kan anvendes til opstilling af solceller og batterianlæg, udgør et areal på cirka 60 hektar. De resterende arealer anvendes til friarealer, faunapassage, afskærmende beplantning, stier og natur. Solenergianlægget forventes at kunne producere cirka 60.000 Megawatt-timer (MWh), svarende til elforbruget for cirka 13.000 husstande. Se kort på bilag 1.

    For at projektet kan realiseres, består planlægningen af et forslag til lokalplan og et forslag til kommuneplantillæg.

    Lokalplan

    Lokalplanområdet har til formål at muliggøre etablering af et solcelleanlæg med tilhørende tekniske installationer og anlæg, batterianlæg, lynafledere og overvågningsanlæg. Lokalplanen har desuden til formål at sikre, at der tages hensyn til natur- og landskabsværdier, hvorfor lokalplanen indeholder bestemmelser, der skal sikre, at der etableres afskærmende beplantning og udlægges bygningsfri zoner omkring en række eksisterende læbælter, og søer, der er beskyttet efter naturbeskyttelseslovens § 3. Endelig er det lokalplanens formål at sikre, at området reetableres til landbrugsdrift eller natur, senest ét år efter, at driften af solcelleanlægget ophører.

    Lokalplanen indeholder:

    • Området disponeres efter principperne vist på bilag 1, og opdeles i delområderne I, II, III og IV.
    • Lokalplanområdet må kun anvendes til tekniske anlæg i form af solenergianlæg til strømproduktion med tilhørende tekniske installationer og anlæg, batterier, lynafledere og overvågningsanlæg. Derudover kan der etableres interne serviceveje, afskærmende beplantning og trådhegn.
    • En maksimal højde for solpanelerne på 3,5 meter over reguleret terræn.
    • Containere til batterier må have en højde på maksimalt 3,5 meter inklusiv fundament.
    • Teknikbygninger må have en maksimal højde på 3,5 meter, mens transformeren må have en maksimal højde på 7,5 meter. Herudover må der etableres master til overvågning og lynafledere med en højde på op til henholdsvis 12 og 15 meter.
    • Afskærmende beplantning bestående af et 3-6 rækket levende hegn i en bredde af minimum 5-10 meter.
    • Lokalplanområdet vejbetjenes fra Hesselballevej.
    • Lokalplanens område ligger i landzone og fastholdes i landzone. 

    Forslag til lokalplan 1216 - Solcelleanlæg mellem Uldum og Hesselballe kan ses her, og er vedhæftet som bilag 2. 

    Lokalplanen er lavet sådan, at der ikke skal gives efterfølgende landzonetilladelser:

    Planlovens § 15, stykke 4, giver mulighed for, at lokalplaner, der udarbejdes for områder i landzone, kan indeholde bestemmelse om, at lokalplanen erstatter de landzonetilladelser, som ellers er nødvendige for lokalplanens virkeliggørelse jævnfør Planlovens § 35, stykke 1. Dette kaldes for bonusvirkning. Bonusbestemmelserne i en landzonelokalplan kan indeholde betingelser svarende til de betingelser, der kan indeholdes i landzonetilladelser, såsom områdets anvendelse, bebyggelsens omfang og placering, bebyggelsens fremtræden og ubebyggede arealer.

    Kommuneplantillæg

    Sideløbende med lokalplanen er der et kommuneplantillæg, idet planområdet ikke er i overensstemmelse med rammerne i Hedensted Kommuneplan 2025-2037.  

    Rammeområde 6.T.05 vil blive udlagt til teknisk anlæg, mere specifikt solenergianlæg med dertilhørende tekniske anlæg, med en maksimal højde på 3,5 meter for solceller, batterianlæg samt mindre tekniske anlæg og bygninger, maksimalt 7 meter for transformerstationen samt maksimalt 12 meter for master til overvågning og 15 meter for lynafledere i forbindelse med transformerstationen. 

    Forslag til Kommuneplantillæg nr.3 kan ses her, og er vedhæftet som bilag 3.

    Eksisterende forhold

    Lokalplanområdet er beliggende i det åbne landbrugslandskab mellem byerne Hesselballe, Ølholm og Uldum. Hesselballe er beliggende 70-160 meter syd/sydvest for lokalplanområdet. Området udgøres af hele matrikelnummer 8b Hesselballe By, Uldum samt en del af matrikelnummer 2i, 4u, 8a, 8n, 8o, 8p, 11e og 11g Hesselballe By, Uldum. 
    Lokalplanområdet består i dag primært af intensivt dyrkede landbrugsarealer.

    Forsyning

    Regnvand: Overfladevand skal håndteres internt i lokalplanområdet ved nedsivning.

    Miljørapport

    Planforslagene er omfattet af miljøvurderingslovens § 8, stk. 1, nr. 1, da lokalplanen sammen med kommuneplantillægget fastlægger rammerne for fremtidige anlægstilladelser til et projekt, der er omfattet af miljøvurderingslovens bilag 2, punkt 3a. Der er således blevet udarbejdet en miljørapport, der vurderer den sandsynlige væsentlige indvirkning på miljøet.

    Eftersom projektet er omfattet af bilag 2, punkt 3a og bygherre har ønsket, at det skal undergå miljøvurdering jævnfør § 19, stykke 4, er der ligeledes blevet udarbejdet en miljøkonsekvensrapport. Miljørapporten og miljøkonsekvensrapporten er sammenskrevet i en Samlet miljøredegørelse, se Bilag 5, som belyser de miljømæssige konsekvenser af både planforslagene og projektet.

    I miljøredegørelsen vurderes, at realiseringen af plangrundlaget og projektet i driftsfasen potentielt kan medføre en væsentlig negativ visuel påvirkning i forhold til miljøemnet landskab. Dette er gældende inden for nærzonen, som en midlertidig påvirkning i etableringsfasen, hvor den afskærmende beplantning endnu ikke har opnået fuld effekt. I de første år vil solcelleanlægget således opleves som et markant teknisk element i det åbne landbrugslandskab, særligt set fra naboejendommene og Hesselballevej. For at sikre at den afskærmende beplantning opnår den tilsigtede effekt gennem hele anlæggets levetid, stilles der i § 25-tilladelsen vilkår om overvågning af beplantningens etablering og væksttilstand i de første fem år. 

    Det vurderes, at realiseringen af plangrundlaget og projektet i driftsfasen vil medføre en væsentlig positiv påvirkning i forhold til miljøemnet klima (energiproduktion), eftersom solcelleanlægget forventes at producere cirka 60.000 megawatttimer elektricitet årligt, hvilket svarer til en årlig CO₂-reduktion i størrelsesordenen 1.600-2.200 tons CO₂-ækvivalenter ved fortrængning af fossilbaseret elproduktion. 

    For de resterende emner i miljøredegørelsen vurderes der at være en ubetydelig til moderat negativ påvirkning eller en lille positiv påvirkning. 

    Udkast til § 25-tilladelse

    Når der er VVM-pligt, skal udkast til afgørelse offentliggøres i overensstemmelse med reglerne om VVM-proceduren. Det vil sige sammen med ansøgning, miljørapport og udkast til § 25-tilladelse (også kaldet VVM-tilladelse). Udkast til §25-tilladelser kan ses på bilag 6.

    På baggrund af afgrænsningen af miljøparametre for miljørapporten af planerne samt miljøkonsekvensrapporten af projektet, har der været afholdt en høring af berørte myndigheder og offentligheden fra den 15. til den 29. november 2024. Der er indkommet 8 høringssvar. I august 2025 besluttede Udvalget for Vækst & Klima, på opstillers anmodning, at planlægningen for solcelleanlægget kunne omfatte et batterienergilagringssystem, BESS-anlæg. Der blev derfor afholdt supplerende høring fra den 19. august til den 2. september 2025, hvor der i alt indkom 8 høringssvar. Samtlige høringssvar kan ses i bilag 7, og behandling af høringssvarene kan ses i bilag 8.

    Beslutningsproces

    Planlægningen er af principiel karakter. Kommunalbestyrelsen skal derfor behandle både forslag og endelig vedtagelse af planlægningen. Det fremgår af beslutningen på mødet den 26. oktober 2022, punkt 204.

    Hvis sagen ikke godkendes af udvalget, afsluttes sagen, og sendes derfor ikke videre til Kommunalbestyrelsen.

    Kommunikation

    Beslutningen meddeles ansøgeren.

    Der har været afholdt en indledende debatfase fra den 4. januar 2024 til den 1. februar 2024 ifølge planlovens § 23c.

    I forbindelse med debatfasen har der været afholdt et borgermøde onsdag den 17. januar 2024 i Uldum Forsamlingshus. På mødet har Hedensted Kommune præsenteret planlægningsprocessen, og bygherre har præsenteret det konkrete solcelleprojekt.

    Planforslagene offentliggøres i henhold til planlovens § 24-26.

    Ifølge værditabsordningen er opstiller af et VE-anlæg forpligtet til at afholde et offentligt møde under høringsperioden for udkast til planlægningen for opstilling af VE-anlægget. På mødet skal opstiller redegøre for VE-projektets betydning for de omkringliggende beboelsesejendomme. Energistyrelsen orienterer på mødet om værditabsordningen samt om køberetsordningen.

    Planforslagene offentliggøres i henhold til planlovens § 24-26. Den samlede Miljørapport og udkast til § 25-tilladelse offentliggøres samtidigt.

    Lovgrundlag

    Forslag til lokalplan: Forslaget til lokalplan er udarbejdet efter Lov om planlægning, LBK nr. 572 af 29. maj 2024, § 13 stk. 2 og § 24

    Forslag til kommuneplantillæg: Forslaget til kommuneplantillæg er udarbejdet efter Lov om planlægning LBK nr. 572 af 29. maj 2024, § 23c og § 24

    Samlet miljøredegørelse: Miljørapporten er udarbejdet efter Lov om miljøvurdering af planer og programmer og konkrete projekter (VVM), LBK nr. 4 af 3. januar 2023 med senere ændringer, § 8, stk. 1, §§ 19 og 20

    § 25-tilladelse: Udkastet til § 25-tilladelse er udarbejdet efter Lov om miljøvurdering af planer og programmer og konkrete projekter (VVM), LBK nr. 4 af 3. januar 2023 med senere ændringer, §25.

    Indstilling

    at Forslag til Lokalplan 1216 sendes i 8 ugers offentlig høring,

    at Forslag til Kommuneplantillæg nr. 3 sendes i 8 ugers offentlig høring,

    at Samlet miljøredegørelse med miljørapport af plangrundlaget og miljøkonsekvensrapport af projektet sendes i høring samtidigt med planforslagene,

    at Udkast til § 25-tilladelse sendes i høring samtidigt med planforslagene.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab anbefaler Kommunalbestyrelsen, at godkende sagen som indstillet.

    Sagsnr.: 00.16.00-P20-1-25

    Beslutningstema

    Udvalget for Vækst & Fællesskab skal udpege repræsentanter til styregruppen for projektet Sammen om en levende og bæredygtig Hedensted Midtby. 

    Økonomi

    Ingen bemærkninger

    Historik

    Udvalget for Vækst & Klima blev orienteret om status på projektet herunder midlertidig organisering på udvalgsmødet 11. august 2025.

    Sagsfremstilling

    I maj 2025 bevilgede Erhvervsstyrelsen 5.220.873,68 kr i støtte fra Den Europæiske Regionalfond til projektet Sammen om en levende og bæredygtig Hedensted Midtby efter indstilling fra Indstillingsudvalget for bæredygtig byudvikling. Projektets mål er at understøtte omstillingen af Hedensted Midtby fra traditionelt handelscenter til en mere multifunktionel bymidte med handel, rekreative områder, flere aktiviteter, et tættere og stærkere samarbejde mellem midtbyens aktører. Projektets afsæt er Hedensted Midtbyplan fra 2021 og projektet løber frem til og med 2028.

    Projektet består af 3 hovedaktiviteter:

    1) Fysisk omstilling: etablering af Trykkeriparken og styrkede forbindelser mellem Trykkeriparken og Østerbrogade samt forskønnelse af forbindelsen under jernbanen ved Bytorvet/Vesterbrogade. 

    2) Styrket bysamarbejde: styrket facilitering af samarbejdet mellem Hedensted Kommune og midtbyens aktører som Hedensted Fællesråd, Hedensted Handel, foreningsliv og ildsjæle herunder mobilisering, kompetenceudvikling og udvikling af samarbejdsmodel for det fremtidige bysamarbejde.

    3) Virksomheds- og forretningsudvikling: hjælp til udarbejdelse af forretningsplaner for virksomheder i midtbyen samt kompetenceudvikling af ansatte. Virksomheder i Juelsminde kan også deltage i denne del af projektet. 

    I 2025 fungerede aktionsgruppen med to repræsentanter fra Hedensted Fællesråd og to repræsentanter fra det daværende udvalg for Vækst & Klima som midlertidig styregruppe for projektet indtil den nye Kommunalbestyrelse tiltrådte. Der er derfor behov for, at Udvalget for Vækst & Fællesskab tager stilling til, hvordan Hedensted Kommune fremadrettet skal repræsenteres i samarbejdet med Hedensted midtbys aktører omkring en mere levende og bæredygtig Hedensted Midtby herunder i styregruppen for projektet Sammen om en levende og bæredygtig Hedensted Midtby. Styregruppens rolle vil primært være i forhold til hovedaktivitet 2) styrket bysamarbejde, idet hovedaktivitet 1 og 3 allerede er langt i implementeringen.   

    På mødet gives en orientering om projektet.    

    Indstilling

    at Udvalget for Vækst & Fællesskab tager orienteringen til efterretning og udpeger repræsentanter til styregruppen for projektet Sammen om en levende og bæredygtig Hedensted Midtby.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab tog orienteringen til efterretning og udpegede Lars Poulsen, Kennet Bøeg - Jensen og Mads- Peder Søby. 

    Sagsnr.: 18.00.00-A00-9-25

    Sagsnr.: 03.02.14-P19-1-26

    Beslutningstema

    Kommunalbestyrelsen skal tage stilling til godkendelse af regnskabet (skema C) for opførslen af 19 ældreboliger på Frederiksbergparken i Løsning. 

    Økonomi

    Kommunalbestyrelsen har tidligere godkendt skema B med et anskaffelsessum på 48.345.000 kr. 

    Ved byggeriets gennemførelse har det desværre vist sig, at anskaffelsessum har oversteget budgettet i henhold til skema B.
    Merforbruget skyldes primært indeksreguleringer, og derfor stiger den tidligere godkendte anskaffelsessum med 463.000 kr. 

    Anskaffelsessummet er derfor blevet korrigeret til 48.808.000 kr. 

    Denne ændring påvirker den kommunale grundkapitaltilskud, som i skema B blev godkendt til at udgøre 4.834.500 kr, og forhøjes til 4.880.800 kr. Det vil sige, at den kommunale grundkapitaltilskud stiger med 46.300 kr. 

    Beløbet på 46.300 kr kan finansieres fra budgetpulje vedrørende indskud i Landsbyggefonden.

    Økonomi har ikke yderligere bemærkninger vedrørende de økonomiske aspekter.

    Historik

    Skema A for 19 ældreboliger på Frederiksbergparken i Løsning blev godkendt af Kommunalbestyrelsen i Hedensted Kommune den 29. marts 2023, under punkt 44, med en samlet anskaffelsessum på 48.345.000 kr.
    Forvaltningen er bemyndiget til at godkende skema B, såfremt økonomien ikke afviger væsentligt fra den i skema A godkendte.
    Skema B er forelagt med samme anskaffelsessum, som blev godkendt i forbindelse med Kommunalbestyrelsens behandling af skema A. Hedensted Kommune godkender derfor skema B med en samlet anskaffelsessum på 48.345.000 kr.

    Sagsfremstilling

    Alfabo har fremsendt skema C for opførsel af 19 ældreboliger på Frederiksbergparken i Løsning til godkendelse.

    Merforbrug (indeks) på byggeriet
    Ved byggeriets gennemførelse har det desværre vist sig, at anskaffelsessum har oversteget budgettet i henhold til skema B. Den overvejende andel af merbruget skyldes primært kontraktindeksering på 463.000 kr samt udvidet bygherreønsker til projektet, som er opvejet med mindre forbrug på omkostninger samt gebyrer med videre.

    Byggeriets endelig anskaffelsessum skema B       48.345.000 kr.
    Indeksregulering                                                          463.000 kr.
    Korrigeret anskaffelsessum skema C                     48.808.000 kr.

    Lovgrundlag

    Ved sagens afslutning, ved Skema C, sker indeksregulering, hvor indeksreguleringsbeløbet forhøjer sagens samlede anskaffelsessum med det faktiske indeks udover maksimumsbeløbet jf. Bekendtgørelse om støtte til almene boliger m.v., Kap. 4 § 13, stk. 3 og i henhold til ABT18 og i henhold til tilbudsbrevet i forbindelse med skema A godkendelsen.

    Indstilling

    at Kommunalbestyrelsen godkender Skema C med en ny korrigeret anskaffelsessum og

    at der meddeles tillægsbevilling på 46.300 kr. 

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab anbefaler Kommunalbestyrelsen, at godkende sagen som indstillet.

    Sagsnr.: 03.02.13-P19-1-26

    Beslutningstema

    Kommunalbestyrelsen skal tage stilling til godkendelse af 24 almene boliger på Vestergårdsmarken, 8783 Hornsyld. 

    Økonomi

    Den samlede anskaffelsessum for projektet er 50.996.000 kr. 
    Den kommunale grundkapital udgør 8% af anskaffelsessummen, som er 50.996.000 kr., svarende til 4.079.680 kr.
    Anskaffelsessummen finansieres af et grundsalg af Vestergårdsmarken delområde III, som udgør en del af matr. nr. 6x Hornsyld By, Nebsager. 
    Salgspris: 4.079.680 kr. eksklusiv moms og 5.099.600 kr. inklusiv moms. 

    Økonomi har ikke yderligere bemærkninger vedrørende de økonomiske aspekter.

    Sagsfremstilling

    Alfabo har fremsendt skema A til kommunens godkendelse vedrørende opførelse af 24 almene boliger beliggende Vestergårdsmarken, del af matr. Nr. 6x Hornsyld By, Nebsager.

    Planforhold
    Ejendommen er omfattet af lokalplan 1039 for et boligområde mellem Hornsyld og Bråskov, delområde III, der giver mulighed for opførelse af 24 boliger i tæt/lav struktur.
    Kravet om grønne tage vil, af hensyn til anbefalinger fra Byggeskadefonden, blive udfordret.
    Der etableres et fælles stiforløb, regnvand håndteres lokalt via LAR-løsninger, og parkering placeres i zoner langs boligvejen. Beplantning og vejtræer indgår som en del af det samlede landskabelige udtryk.

    Kommunal grundkapital
    Den kommunale grundkapital udgør 8% af anskaffelsessummen som er 50.996.000 kr., svarende til 4.079.680 kr.

    Beløbet finansieres af et grundsalg af Vestergårdsmarken delområde III, som udgør en del af matr. nr. 6x Hornsyld By, Nebsager. 
    Salgspris: 4.079.680 kr. eksklusiv moms og 5.099.600 kr. inklusiv moms. 

    Projekt
    Der etableres 5 boligtyper:
    Type A, 8 stk. 3 rums, er på 78 m2 i alt 624 m2
    Type B, 8 stk. 3 rums, er på 89 m2 i alt 712 m2
    Type B, 4 stk. 3 rums, er på 93 m2 i alt 372 m2
    Type C, 2 stk. 4 rums, er på 108 m2 i alt 216 m2
    Type C, 2 stk. 4 rums, er på 112 m2 i alt 224 m2

    Total 2.148 m2 Lejlighedsgennemsnit 89,5 m2 

    Byggetid
    Byggestart 1. juni 2026 og indflytning den 1. december 2027.

    Økonomi
    Der er indhentet oplysninger vedrørende tilslutningsafgifter, som er indregnet i projektøkonomien.
    Den samlede projektøkonomi udgør 50.996.000 kr. og fordeler sig således:

    Grundudgifter 7.788.000 kr.
    Entrepriseudgifter 35.911.000 kr.
    Omkostninger, gebyrer med videre 7.297.000 kr.
    Samlet anskaffelsessum 50.996.000 kr.

    Regaranti
    Oplysninger om den kommunale garantistillelse (regaranti) eftersendes, da denne er under udarbejdelse. Det kan oplyses, at kommunen forventer en garantistillelse på ca. 70%.
    Afdelingen finansieres med 90% realkreditlån, 8% kommunal grundkapital og 2% beboerindskud.

    Huslejeeksempler:
    Husleje familieboliger (89 m2) kr. 1.065/m2. Pr. måned 7.899 kr.
    Husleje familieboliger (108 m2) kr. 1.065/m2. Pr. måned 9.585 kr.

    Regulering af maksimumbeløb
    Nærværende indberetning tager udgangspunkt i 2025 maksimumbeløbene, som reguleres i forhold til det gældende maksimumbeløb på skema B tidspunktet.

    Ved sagens afslutning, ved skema C, sker der indeksregulering, hvor indeksreguleringsbeløbet forhøjer sagens samlede anskaffelsessum med det faktiske indeks udover maksimumsbeløbet jf. Bekendtgørelse om støtte til almene boliger m.v. kap. 4 stk. og iht. ABT18.

    Lovgrundlag

    Bekendtgørelse om støtte til almene boliger m.v.

    ABT § 32 stk 2.  

    Indstilling

    At Skema A godkendes med tilhørende grundkapitaltilskud.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab anbefaler Kommunalbestyrelsen, at godkende sagen som indstillet.

    Sagsnr.: 03.02.14-P19-2-26

    Beslutningstema

    Kommunalbestyrelsen skal tage stilling til godkendelse af skema B, med en stigning i grundkapitaltilskuddet. 

    Økonomi

    Skema A for projektet blev godkendt af Boligstyrelsen med en samlet anskaffelsessum på 48.434.000 kr.
    Anskaffelsessummen vedrørende skema B er steget men ikke væsentligt fra den i skema A. 
    Anskaffelsessummen er steget fra 48.434.000 kr i skema A til 48.774.000 kr i skema B 
    Denne ændring påvirker den kommunale grundkapitaltilskud med en stigning på 33.400 kr. 

    Beløbet på 33.400 kr kan finansieres fra budgetpulje vedrørende indskud i Landsbyggefonden.

    Økonomi har ikke yderligere bemærkninger vedrørende de økonomiske aspekter.

    Historik

    Kommunalbestyrelsen godkendte skema A for byggeriet den 27. august 2025. 

    Sagsfremstilling

    Juelsmindehalvøens Almene Boligselskab af 1946 har indsendt deres skema B indberetning for byggeriet på Søgborgparken. 

    Det fremsende materiale belyser en lille stigning i anskaffelsessummen for hele projektet, og denne stigning påvirker den kommunale grundkapitaltilskud. 
    Tidligere har kommunalbestyrelsen godkendt skema A med et grundkapitaltilskud på 4.844.000 kr. 
    Ændringen i den samlede anskaffelsessum for projektet i Skema B, giver en stigning på 33.400 kr på den kommunale grundkapitaltilskud. 
    Det vil sige at den nye grundkapitaltilskud udgøre 4.877.400 kr. 

    Indstilling

    at Skema B godkendes med den tilhørende stigning i grundkapitaltilskuddet.  

    at der meddeles tillægsbevilling på 33.400 kr. 

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab anbefaler Kommunalbestyrelsen, at godkende sagen som indstillet.

    Liselotte Hillestrøm erklærede sig inhabil i sagen og deltog ikke i behandling af punktet.

    Sagsnr.: 00.00.00-P35-2-26

    Beslutningstema

    Den politiske udvalgsstruktur i Hedensted Kommune er blevet justeret fra 2026, og bevillingerne i budget 2026 er blevet tilpasset den nye struktur. Udvalgene får med denne sag et overblik over fordelingen af budget 2026 på de enkelte udvalg til orientering.

    Sagsfremstilling

    Som følge af konstitueringsaftalen blev den politiske udvalgsstruktur i Hedensted Kommune justeret fra 2026. Bevillingerne i budget 2026 blev tilsvarende besluttet tilpasset til den nye struktur, jævnfør  ”Bevillingsmæssige konsekvenser afledt af konstitueringsaftalen” på Kommunalbestyrelsens møde den 17. december 2025.

    Udvalgene får med denne sag et overblik over fordelingen af budget 2026 på de enkelte udvalg i bilag 1.

    Indstilling

    at udvalget tager orienteringen om overblik over budget 2026 på de enkelte udvalg til efterretning

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Klima tog orienteringen til efterretning.

    Sagsnr.: 00.01.00-P35-23-25

    Beslutningstema

    Punkter til orientering

    Sagsfremstilling

    • Orientering om henvendelse fra idrætten i Løsning.

    Indstilling

    at orienteringen tages til efterretning.

    Beslutning

    Derudover blev der givet en orientering om henvendelse fra Magisterforeningen om Bibliotekerne

    Udvalget for Vækst & Fællesskab tog orienteringerne til efterretning. 

    Sagsnr.: 00.01.00-P35-23-25

    Beslutningstema

    Stillingtagen til kørselsgodtgørelse til konferencer og møder mv.

    Sagsfremstilling

    Kommunalbestyrelsen har vedtaget at såfremt der gives kørselsgodtgørelse samt godtgørelse af dokumenterede, nødvendige udgifter forbundet med et fysisk handicap til konferencer, kurser og møder mv. inden for et udvalgs arbejdsområde, skal udvalgets deltagelse have været optaget og godkendt som et punkt på udvalgets dagsorden (afsnit 2.7 i Kommunalbestyrelsens retningslinjer for vederlag og godtgørelser). Der gives kørselsgodtgørelse samt godtgørelse af dokumenterede, nødvendige udgifter forbundet med et fysisk handicap jævnfør kommunalbestyrelsens retningslinjer afsnit 2.7 til følgende arrangementer;

    • Invitation til Årsmøde i IFFD (Idræts- og fritidsfaciliteter i Danmark) den 19. marts 2025 i Nyborg. Årsmøde 2026: Fremtidens idrætsfaciliteter 
    • Bibliotekspolitisk topmøde den 23. og 24. 2026 april i Viborg
    • KL´s Kultur- og Fritidskonference den 19. og 20. maj 2026 i Kolding.
    • Stouby Idræts- og Gymnastikforeningens 100 års jubilæum d. 26 april 

    Lovgrundlag

    Kommunalbestyrelsens retningslinjer for vederlag og godtgørelser

    Indstilling

    at der gives kørselsgodtgørelse samt godtgørelse af dokumenterede, nødvendige udgifter forbundet med et fysisk handicap jævnfør kommunalbestyrelsens retningslinjer afsnit 2.7 til de under sagsfremstillingen nævnte arrangementer

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab godkendte deltagelse i ovenstående arrangementer.

    Sagsnr.: 20.13.00-A00-1-26

    Beslutningstema

    Udvalget for Vækst & Fællesskab orienteres om museumsområdet.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger

    Sagsfremstilling

    I december 2021 godkendte kommunalbestyrelsen Hedensted Kommunens Museumspolitik 2022-2025. Museumspolitikken skal være med til at styrke museerne og dermed kulturområdet i Hedensted Kommune. Formålet er at understøtte fortællingen om en kulturkommune, hvor kultur lever og vokser i lokalområderne. I museumspolitikken er museumsområdet defineret som de museer, der modtager et væsentligt økonomisk tilskud fra Hedensted Kommune – Glud Museum, Uldum Mølle Museum og Hjortsvang Museum.

    Glud Museum er kommunens største og eneste statsanerkendte museum. Det betyder, at museet – foruden at modtage statsligt driftstilskud – er forpligtiget til at leve op til de krav, som fastlægges i museumsloven. Glud Museum modtager årligt et driftstilskud fra Slots- og Kulturstyrelsen på 1,8 mio. kr samt et kommunalt driftstilskud på ca. 4,1 mio. kr. Hedensted Kommune er tilsynsførende myndighed. Museet er et frilandsmuseum, hvor der fortælles om livet i de små landsbysamfund fra 1600-tallet frem til 1950’erne.

    Hjortsvang Museum er ligeledes et frilandsmuseum, der fokuserer livet på landet og i små landsbysamfund, som det udspillede sig i det 18.-20- århundrede. Museet modtager årligt et kommunalt driftstilskud på 672.000 kr.

    Uldum Mølle Museum er et arbejdende møllemuseum, hvor der stadig produceres mel på den gamle hollandske mølle. Museet modtager årligt et driftstilskud på 614.000 kr.

    Udover de tre museer, som den eksisterende museumspolitik omfatter, modtager også Juelsminde Havnemuseum et mindre driftstilskud. Dette museum fortæller historien om Juelsminde havn og dens forskellige erhverv og aktiviteter gennem tiden. Museet drives som en almennyttig forening og de modtager årligt et driftstilskud på 59.000 kr.

    I budgetaften for 2025-28 fremgår det, at museumspolitikken skal revideres i forbindelse med den nationale museumsreform fra 2024 og introduktionen til museumsområdet danner startskuddet for arbejdet med den kommende revidering.

    Leder af Kultur & Fritid Kia Skov Rosenbrock og Kulturkonsulent Mette Nielsen vil på mødet give en præsentation af museumsområdet herunder den eksisterende museumspolitik, museumsreformen og den aktuelle status på området, på baggrund af præsentationen i bilag 1.

    Efter præsentationen deltager Udvalget for Vækst & Fællesskab i introduktionsbesøg på Hjortsvang Museum, Uldum Mølle Museum og Glud Museum, hvor udvalget får en introduktion til musernes formål og organisering, vision på kort og lang sigt og det de enkelte museer er mest optaget af lige nu.

    Indstilling

    at orienteringen tages til efterretning.

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab tog orienteringen om museumsområdet til efterretning.

    Sagsnr.: 00.01.00-P35-3-25

    Beslutning

    Udvalget for Vækst & Fællesskab bestilte en sag til kommende udvalgsmøde, hvor seneste ansøgning fra Rema1000 om en dagligvarebutik i Tørring lægges frem sammen med den proces for behandling, Kommunalbestyrelsen besluttede i februar 2025.

    Sagsnr.: 00.01.00-P35-21-25

    Beslutningstema

    Referatet godkendes digitalt

    Beslutning

    Godkendt