Udvalget for Beskæftigelse - Dagsordener og referater
Se dagsordener og referater fra møderne i Udvalget for Beskæftigelse.
Udvalg: Udvalget for Beskæftigelse 2026-2029
Mødedato: 13. januar 2026 16:00
Mødested: Mødelokale 5, Hedensted Rådhus
Sagsnr.: 15.00.00-P35-3-25
Beslutningstema
Fraværende var:
Beslutning
Ingen var fraværende.
Sagsnr.: 00.00.00-A30-8-25
Beslutningstema
Der skal vælges en formand og næstformand for Udvalget for Beskæftigelse.
Økonomi
Udgifter til vederlag mv., herunder aflønning af formand og næstformand, er indeholdt i budgettet.
Historik
Det konstituerende møde blev afholdt 1. december 2025.
Sagsfremstilling
I henhold til Lov om Kommunernes Styrelse, § 22, stk. 1, vælger udvalgene selv deres formand. Udvalgsformand og næstformand skal derfor udpeges på det første udvalgsmøde.
Kommunikation
Beslutning offentliggøres på hjemmesiden.
Lovgrundlag
Bekendtgørelse af lov om kommunernes styrelse.
Indstilling
Hanne Grangaard (A) vælges som formand.
Simon Bendfeldt (V) vælges som næstformand.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-2-26
Beslutningstema
Drøftelse af tidspunkt for fremtidige møder i Udvalget for Beskæftigelse.
Økonomi
Ingen bemærkninger
Sagsfremstilling
Udvalget for Beskæftigelse skal drøfte, hvornår fremtidige møder i udvalget skal ligge.
Datoerne for møderne ligger allerede fast. Det er derfor alene tidspunktet for mødets afholdelse på mødedagen, der drøftes.
Indstilling
at Udvalget for Beskæftigelse tager stilling til, hvornår fremtidige møder i udvalget skal ligge på dagen.
Beslutning
Udvalgsmøder starter kl. 12:30.
"Vi kan mødes til frokost i kantinen og spise sammen"
Sagsnr.: 00.00.00-A26-20-25
Beslutningstema
Gennemgang af fælles grundmateriale i forhold til den gode modtagelse af udvalget samt godkendelse af introduktionsprogram for udvalget.
Økonomi
Udgifter til forløb for den gode modtagelse af en ny Kommunalbestyrelse (introduktionsforløb) og visionsforløb for den samlede Kommunalbestyrelse afholdes indenfor det afsatte budget til politiske arrangementer.
Historik
Forløb for den gode modtagelse af en ny Kommunalbestyrelse i 2025 og 2026 (introduktionsforløb) og visionsforløb blev behandlet og godkendt på Økonomiudvalgsmøde den 10. november 2025 samt på Kommunalbestyrelsesmøde den 26. november 2025.
Sagsfremstilling
Den nye Kommunalbestyrelse er tiltrådt, og i januar 2026 afholdes det første udvalgsmøde med de nytiltrådte udvalgsmedlemmer. I Hedensted Kommune vægtes den gode modtagelse af både Kommunalbestyrelse og udvalg højt, derfor er der planlagt introduktionsforløb både for den samlede Kommunalbestyrelse og i de enkelte udvalg jf. beslutning på Økonomiudvalgsmøde og Kommunalbestyrelsesmøde i november 2025.
Et af de første elementer i introduktionsforløbet er, at alle udvalg på det første udvalgsmøde i januar, præsenteres for et ens grundmateriale. Heri er der information om:
- Den gode modtagelse i udvalgene i Hedensted Kommune
- Det gode samarbejde og kommunikation i udvalget
- Samspillet mellem politikere og forvaltning
- Politiske reformer
- Visionsforløb
På udvalgsmøde i februar vil der være en udvidet drøftelse vedr. punkt 2 ”det gode samarbejde og kommunikation i udvalget” med mulighed for at udarbejde en samarbejdsaftale for udvalget.
Udover grundmaterialet, som er ens for alle udvalg, har direktør og forvaltning for hvert udvalg udarbejdet en introduktionsplan for udvalget. Denne plan gennemgås og behandles ligeledes på dette udvalgsmøde.
Indstilling
At grundmaterialet for den gode modtagelse gennemgås og eventuelt drøftes.
At introduktionsplanen gennemgås og godkendes.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-3-22
Beslutningstema
Valg af formand og næstformand til Det Lokale Beskæftigelsesråd.
Økonomi
Ingen bemærkninger
Sagsfremstilling
Valg af formand og næstformand til Det Lokale Beskæftigelsesråd.
Bilag: Forretningsorden for Det Lokale Beskæftigelsesråd.
Kommunikation
Ingen bemærkninger
Indstilling
at, Udvalget for Beskæftigelse vælger formand og næstformand til Det Lokale Beskæftigelsesråd.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Diana Beurze er valgt som suppleant.
Referat fra LBR kommer med på efterfølgende møde i Udvalget.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-3-26
Beslutningstema
Udvalget for Beskæftigelse skal udpege en repræsentant til bestyrelsen for Center for Arbejde, Udvikling og Læring Horsens.
Økonomi
Ingen bemærkninger
Sagsfremstilling
Specialundervisning tidligere kaldet ASA hedder nu Center for Arbejde, Udvikling og Læring. Hedensted Kommune skal udpege en repræsentant til bestyrelsen. Udpegningen af en repræsentant er delegeret til Udvalget for Beskæftigelse. Hedensted Kommunens repræsentant plejer at blive udpeget blandt medlemmerne i Udvalget for Beskæftigelse. Tidligere har formanden været medlem.
Center for Arbejde, Læring og Udvikling har i en mail tidligere på året tilkendegivet, at de gerne ser Hedensted Kommune fortsat udpeger en repræsentant til bestyrelsen for den nye periode.
Kommunikation
Beslutning meddeles Center for Arbejde, Udvikling og Læring.
Indstilling
at, Udvalget for Beskæftigelse udpeger en repræsentant til bestyrelsen for Center for Arbejde, Udvikling & Læring i Horsens.
Beslutning
Pia Hermanstad udpeges til at repræsentere Hedensted Kommune.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-1-26
Beslutningstema
Dato for seminar i Udvalget for Beskæftigelse fastlægges. På mødet vil der være en første drøftelse af emner og temaer for udvalgsseminaret.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Personale
Ingen bemærkninger.
Historik
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Som opfølgning på visionsseminaret for den samlede Kommunalbestyrelse foreslås seminar for Udvalget for Beskæftigelse ultimo april eller primo maj 2026. Konkrete datoforslag drøftes på mødet.
Som emner og temaer for seminaret foreslås det, at der arbejdes med rammer, retning og mål for JobHedensted med udgangspunkt i bl.a. Kommunalbestyrelsens vision, Grundfortælling for Beskæftigelse, beskæftigelsesreformens rammer samt den aktuelle beskæftigelsesmæssige situation. I forbindelse med introduktionen til området tages stilling til relevante emner for seminaret.
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
At der fastlægges dato for seminar i Udvalget for Beskæftigelse.
At nærmere udkast til dagsorden for udvalgsseminaret drøftes på mødet i marts.
Beslutning
7. og 8. maj 2026 - sted afklares.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-4-26
Beslutningstema
Orientering til Udvalget for Beskæftigelse om borgere fra Ukraine.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
De seneste måneder er der kommet mange unge ukrainske mænd til Danmark.
Antallet af ansøgninger om ophold fra ukrainske flygtninge i Danmark er gået fra under 1000 til omkring 2000 på få måneder.
Årsagen til den markante stigning er en regelændring i Ukraine.
For siden Ruslands invasion i februar 2022 har ukrainske mænd mellem 18 og 60 år haft udrejseforbud.
I slutningen af august i år lavede Ukraine dog reglerne om.
Nu kan mænd mellem 18 og 22 år forlade Ukraine, og det har fået tusindvis til at forlade det krigsramte land.
Og nogle af dem vælger så at tage til Danmark.
Det var forventet, at vi i Hedensted Kommune skal modtage i alt 103 borgere fra Ukraine i 2025. Vi har indtil udgangen af året modtaget i alt 98 ukrainske flygtninge.
Fra september til og med december måned har vi modtaget henholdsvis 8, 20, 26 og 7 ukrainske flygtninge.
I månederne forinden har vi modtaget mellem 1 og 5 ukrainske flygtninge pr. måned.
Aldersfordelingen på disse i alt 24 ukrainske borgere er:
- Mellem 18 og 29 år: 39
- Mellem 30 og 66 år: 18
- Over 67 år: 4
Kønsfordelingen er:
- 33 mænd
- 28 kvinder
Indstilling
at Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-5-26
Beslutningstema
Orientering til Udvalget for Beskæftigelse om Ungeguiden.
Økonomi
Ingen bemærkninger
Sagsfremstilling
Inklusion af unge i beskæftigelse eller uddannelse
Ungeenheden har i regi af Region Midtjylland og sammen med syv andre kommuner deltaget i et projekt ”UNG I UDDANNELSE OG JOB, UNGEGUIDER”, der var finansieret af EU’s socialfond og Rockwoolfonden.
Projektets målgruppe har været de mange unge, der ikke gennemfører en ungdomsuddannelse eller falder fra i overgangene.
I alt 1.500 unge i Midtjylland er gennem projektet tilbudt en forebyggende indsats. Projektets samlede budget var på 52 mio. kr.
Projektet har haft en varighed på 2 år og 7 måneder med start den 1. april 2023 og afslutning 1. november 2025. De lidt skæve start- og sluttidspunkter skyldes, at projektet har været planlagt under hensyntagen til skoleårets gang.
Udfordringen, som projektet har skulle løse
Forskning og erfaring viser, at især overgangene i uddannelsessystemet er kritiske, og at dette i særlig grad gør sig gældende for sårbare unge.
Udfordringen i overgangen er, at der ikke er et formaliseret netværk eller indsats, der griber de unge i den overgangsperiode, hvor den unge slippes fra en uddannelsesinstitution og overgår til den modtagende uddannelsesinstitution, eller hvor den unge slippes fra en uddannelsesinstitution og er i overgang til beskæftigelse.
Projektets indsats har bestået i en forebyggende håndholdt, primært individuelt tilpasset hjælp til den sårbare unge fra grundskole/10. klasse og FGU i overgangen til ungdomsuddannelse eller beskæftigelse.
Der har været fire vigtige grunde til at iværksætte dette projekt:
Overgange i uddannelsessystemet udgør en særlig kritisk risiko for sårbare unge:
Forskning viser, at særligt sårbare unge er i øget risiko for frafald ved overgangene i uddannelsessystemet. For de sårbare unge er problemet, at hver gang de kommer i en ny sammenhæng, så skifter de relation. Der mangler et bindeled og en voksen tillidsperson, som den unge har en relation til. Projektet har skulle bidrage med støttestrukturer, der øger sandsynligheden for, at den unge starter på en ungdomsuddannelse eller i beskæftigelse.
Massivt krav om uddannelse skabet skaber grobund for eksklusion:
Siden 1994 er lovgivningen tiltagende skærpet med henblik på, at unge under 30 år på offentlig forsørgelse uden kompetencegivende uddannelse skal gennemføre en uddannelse. Hovedparten af unge har en stærk tilskyndelse til at gennemføre en uddannelse.
De unge er meget bevidste om, at uddannelse er vigtig, og de har et stærkt ønske om at "være normale" og at ”være ligesom alle de andre". Blandt de 20 %, der ikke har en uddannelse som 25-årig, har 8 ud af 10 forsøgt at gennemføre en uddannelse flere gange uden at lykkes. I stedet for gentagne gange at starte på en uddannelse er det vurderingen, at beskæftigelse kan give fornyet selvtillid og selvværd og inkludere den unge og give den unge nye muligheder for at udfolde sit potentiale. På den lange bane kan praksisnært arbejde måske medvirke til at give den unge motivationen for på sigt at gennemføre en uddannelse.
Andelen af unge, der mistrives, er i vækst:
En vigtig markør for hvordan unge har det, er hvordan de vurderer deres egen helbredstilstand. Fra 2017 til 2021 har der været en markant stigning i andelen af unge med dårligt selvvurderet helbred. Nye tal viser, at 44 procent af de 16 til 24-årige i Region Midtjylland er stressede. Det er en overraskende stigning fra 2017, hvor 32 procent af de unge følte sig stressede. Projektet har som delmål haft at bidrage til, at den unge oplever en større tiltro til egen mestring og at bidrage til, at den unge udvikler en større robusthed, der gør, at den unge har mod på at give sig i kast med ungdomslivet, uddannelse og job.
Antallet af aktivitetsparate unge er konstant i regionen og på landsplan:
Andelen af unge, som er vurderet aktivitetsparate (aktivitetsparate er unge, der er længst væk fra arbejdsmarkedet) er konstant over tid – uanset konjunkturerne. Projektet har skullet adressere denne udfordring ved at yde en forebyggende fremrykket og tidligere indsats – så færre unge på langt sigt ender på offentlig forsørgelse og færre unge bliver aktivitetsparate.
Projektet har adresseret de ovennævnte udfordringer
- Mindske andelen af unge, der pga. af sårbarhed ikke påbegynder eller frafalder deres ungdomsuddannelse.
- Bidrage til, at understøtte unge i beskæftigelse, herunder understøtte at den unge kan finde en læreplads.
Projektets målgruppe
Målgruppen for projektet har været sårbare unge fra grundskole/10 klasse eller FGU i overgangen til ungdomsuddannelse eller beskæftigelse. Hvis en ungarbejder afskediges, eller en ung stopper på en ungdomsuddannelse/læreplads i opstartsfasen og har gavn af at deltage i projektet har der været mulighed for dette. Aldersmæssigt har målgruppen været fra 15 år og op til 25. Hovedparten af målgruppen kom fra grundskole/10. klasse.
Målgruppen har altså været 2.000 sårbare unge i regionen, som ikke i forvejen er diagnosticeret med en psykisk sygdom. Hvis en ung diagnosticeret med psykisk sygdom har kunne have gavn af at deltage i projektet, så har der været mulighed for dette, men projektet var som udgangspunkt målrettet den gruppe af sårbare unge, der ikke i forvejen modtager støtte, og som har et udækket behov. Projektet skulle ved en tidlig intervention bidrage til at dæmme op for, at sårbarheden udvikler sig til egentlige alvorlige psykiske lidelser. Der er forskningsmæssigt belæg for at belastning/sårbarhed over tid kan akkumulere til alvorlig psykisk lidelse.
Indsatsen
Der har været ansat mere end 30 fuldtidsansatte ungeguide fordelt ud på de 18 kommuner, der deltager i projektet.
I Hedensted Kommune har der været tale om cirka to heltidsstillinger fordelt på fire medarbejdere, og indsatsen har ligget ud over den almindelige indsats i Ungeenheden.
Måltal
Det forventede antal af unge i projektet var oprindelig estimeret til 1.500 unge. Tallet blev dog efterfølgende justeret, fordi Ikast-Brande Kommune udtrådte af projektet, og Randers Kommune ønskede færre unge. Det nye måltal blev derfor reduceret til 1.393 unge.
I alt har 1.480 unge fået en indsats i projektet. Så sammenlagt er der præsteret mere end forventet.
Hedensted Kommunes måltal i projektet har været 126, og vi har ved projektets afslutning haft 128 unge igennem, svarende til 102 %.
Resultater
86,3 % af de unge er kommet videre i arbejde og uddannelse.
Herudover så er der af Carelink foretaget en kvalitativ en kvalitativ analyse af projektet. Analysen er vedlagt dette notat som bilag.
Forankring af projektet
Indsatsen er efter afslutningen af projektet forankret i Ungeenhedens almindelige drift og i samarbejdet med uddannelsesinstitutionerne, og metoden går godt i spænd med hele opsporingsarbejdet i Ungeløftet.
Indstilling
at Udvalget for Beskæftigelse tager orientering til efterretning.
Beslutning
Udsat til februar møde!
Sagsnr.: 15.00.00-A00-13-25
Beslutningstema
Orientering om beskæftigelsesreformen.
Økonomi
Beskæftigelsesreformen skal på landsplan medføre en reduktion af udgifter til beskæftigelsesområdet på 2,6 mia. kr. frem til 2030.
Personale
Reformen vil betyde reduktion af antallet af medarbejdere i Beskæftigelse, det nøjagtige antal kendes ikke præcist.
Historik
Ekspertgruppens anbefalinger på beskæftigelsesområdet er behandlet på udvalgsmøde den 13. august 2024.
Sagsfremstilling
Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne), Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre er den 9. april 2025 blevet enige om en gennemgribende reform af beskæftigelsessystemet.
Beskæftigelsesreformen skal give kommunerne et større frihed til at skabe et fleksibelt beskæftigelsessystem, som kan imødegå de udfordringer, der er i forhold til at skaffe virksomhederne kvalificeret arbejdskraft. Samtidig skal borgerne opleve et mere værdigt beskæftigelsessystem, der giver bedre mening for borgere og medarbejdere. Reformen afskaffer jobcenterregimet, som har vokset sig for tungt og uigennemskueligt for borgerne, sagsbehandlerne og alle andre.
Reformen skal indfases i 2 faser, hvilket betyder at der vil være 3 vigtige datoer for implementering, 1. februar og 1. juli 2026 samt 1. januar 2027. Da en del af indholdet i Beskæftigelsesreformen er forligsbelagt, vil en endelig implementeringsplan afhænge af hvilke politiske aftaler, der kan indgås frem med folketingets lovbehandlinger.
De vigtigste punkter i reformen vil blive gennemgået via Power Point.
Lovgrundlag
Lovændringerne vil påvirke de fleste love som bruges på beskæftigelsesområdet.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-6-26
Beslutningstema
En generel orientering til Udvalget for Beskæftigelse.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
- Efter ønske fra nogle kommunalbestyrelsesmedlemmer er der udarbejdet en opdateret oversigt over pladser i diverse udvalg, råd og nævn i en tabeloversigt og som et webtilgængeligt bilag.
- Vejledende overblik over ofte anvendte forkortelser benyttet på beskæftigelsesområdet.
Indstilling
at, Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-10-23
Beslutningstema
Orientering om udviklingen indenfor beskæftigelsesområdet.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Administrationen i Hedensted Kommune udarbejder hver måned en oversigt over antal borgere fordelt på de forskellige forsørgelsesgrupper.
Ledelsesinformationen følger op på de måltal, der hvert år besluttes af Udvalget for Beskæftigelse ud fra budgetlægningen. På den måde har udvalget mulighed for at følge op på, hvordan Hedensted Kommune ligger i forhold til måltallene. Måltallene er etableret for bedre at kunne følge borgerens bevægelse mod selvforsørgelse.
Ledelsesinformationen for december 2025 er vedlagt.
Bilag med status for a-dagpengemodtagere og jobparate kontanthjælpsmodtagere er vedlagt.
Indstilling
at Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-P35-4-25
Beslutning
Sende mail til Udvalget vedr. partnerskab.
Orienteret om 2 personsager.
Sagsnr.: 15.00.00-P35-6-25
Beslutning
Intet.
Sagsnr.: 15.00.00-P35-7-25
Beslutningstema
Udvalgets medlemmer skriver under digitalt her.
Beslutning
.
Kim Rosenkilde
Udviklingskonsulent
Telefon 79 75 55 74
Mobil: 23 42 65 41
E-mail: kim.rosenkilde@hedensted.dk
Om Udvalget for Beskæftigelse
Læs om Udvalget for Beskæftigelse og se, hvem der er medlem af udvalget.