Gå til hovedindhold

Referater - Arkiv 2022-2025

Her finder du referater fra byrådsperioden 2022-2025.

Indhold

    Udvalg: Udvalget for Beskæftigelse 2022-2025
    Mødedato: 3. juni 2025 08:30
    Mødested: Vejlevej 23 C i Hedensted

    Sagsnr.: 15.00.00-P35-2-24

    Sagsfremstilling

    Mødets deltagere og fraværende noteres her.

    Beslutning

    Fraværende var: afbud fra Lene Tingleff og Viggo Poulsen.

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-12-25

    Beslutningstema

    Orientering til Udvalget for Beskæftigelse om ansøgning om deltagelse i UNGELØFTET.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Aftale om UNGLØFTET

    Regeringen, SF, Det Konservative Folkeparti og Radikale Venstre har den 22. oktober 2024 indgået en aftale om et ungeløft. Aftalen fokuserer på at hjælpe de 43.000 unge uden uddannelse eller arbejde ind på arbejdsmarkedet.

    En stor del af de unge, der ikke er i uddannelse eller arbejde, har diagnoser eller sociale problemer og står uden for arbejdsmarkedet på trods af en generel stigende beskæftigelse i samfundet.

    Aftalepartierne har afsat mere end 1,3 mia. kr. frem mod 2035, som blandt andet skal gå til styrkede indsatser til unge med psykiske eller sociale problemer. Indsatserne skal tage højde for hele den unges situation på tværs af bl.a. beskæftigelse, sundhed og psykiatri.

    Partierne lægger også op til et nyt, stærkt partnerskab mellem relevante aktører tæt på de unge, som både skal skabe jobåbninger og ruste de unge til arbejdsmarkedet.

    Aftalen indeholder 11 tiltag:

    Ungeløftet: Et stærkt partnerskab på tværs af samfundet

    Markant styrkelse af indsats til unge med psykiske lidelser

    Flere unge skal med

    Kapitalindskud i Den Sociale Investeringsfond

    Styrket indsats for kriminalitetstruede unge

    Styrket indsats for unge med handicap

    Støtte til inddragelse af unge i Ungeløftet

    Meningsfulde fællesskaber

    Flere unge skal have mulighed for at komme på højskole

    Højere tilskud til frie fagskoler

    Større kendskab til EGU på deltid

    Partierne lægger også op til et nyt, stærkt partnerskab mellem relevante aktører tæt på de unge, som både skal skabe jobåbninger og ruste de unge til arbejdsmarkedet. 

    Målgruppen for UNGELØFTET

    Ungeløftet er som udgangspunkt rettet mod de 43.000 unge i alderen 15-24 år, som hverken er i uddannelse eller beskæftigelse, men udsatte unge op til 30 år kan også være omfattet af indsatsen. Pr. 1. oktober 2023 var der ca. 43.000 unge mellem 15-24 år uden uddannelse eller beskæftigelse, hvilket svarer til omkring 6,3 pct. af alle unge i aldersgruppen.

     
    Vi har nu søgt om penge til UNGELØFTET.

    Vi har nu ansøgt om deltagelse i Ungeløftet og om i alt 6.172.093,52 kr. (9.052.801,12 kr. minus egenfinansiering på 2.880.707,61 kr.) for perioden 1. august 2025 til 31. december 2028. Der forventes gennemført tilsvarende ansøgningsrunder for henholdsvis 2029-2031 og 2032-2035.

    I ansøgningen har vi tilkendegivet, at vi vil arbejde med initiativerne IPS (Individuelt Planlagt job med Støtte) og Flere unge skal med og derigennem hjælpe unge med psykiske lidelser og unge med andre udfordringer ud over ledighed i job eller uddannelse.

    Vi har også sagt ja til tværfaglige indsatser og partnerskabsaftaler med virksomheder og civilsamfundsorganisationer.

    Målet er herefter, at det enkelte unge menneske bliver mødt med en forståelse for sin konkrete situation, og derfor skal hjælpen være koordineret med aktører på tværs af uddannelses-, social- og sundhedsområdet, så de understøtter hinanden mod målet om job og uddannelse.

    Indstilling

    At Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning. 

    Beslutning

    Indstillingen godkendt.

    Sagsnr.: 18.00.00-I00-1-25

    Beslutningstema

    Orientering til Udvalget for Beskæftigelse.

    Økonomi

    Der er ikke økonomisk konsekvenser forbundet med sagsfremstilling.

    Historik

    Ungeprofilundersøgelsen bliver gennemført blandt alle udskolingselever i Hedensted Kommune. Undersøgelsen giver en pejling på hvordan unge har det i og generelt hvordan det opleves at være ung i Hedensted Kommune.


    Ungeprofilundersøgelsen har været gennemført hvert 2. år og senest i 2022-23. Fra og med 2024-25 bliver Ungeprofilundersøgelsen gennemført hvert år de følgende 4 år som led i et Sundhedsstyrelsens forebyggelsesprogram ”Fælles om Ungelivet”, hvor Hedensted Kommune er med som programkommune.

    Sagsfremstilling

    Ungeprofilundersøgelsens formål er at bidrage til at skabe de bedste betingelser for et godt ungeliv. Undersøgelsen skal give kommuner, uddannelsesinstitutioner og lokale aktører en aktuel viden om unges trivsel, sundhed, livsopfattelse og livssituation og bidrage til at styrke den forebyggende indsats i og på tværs af landets kommuner.

    I perioden 1.11.2024 til 31.1.2025 er undersøgelsen gennemført for alle 7.-9. kl. fra kommunens folkeskoler samt udvalgte friskoler og én ungdomsuddannelse. Data fra dette års Ungeprofilundersøgelse giver mulighed for at følge udvikling og tendenser i ungelivet i Hedensted Kommune. Både i forhold til tidligere år såvel i forhold til tendens og mønstre på regionsniveau og landsplan.

    På udvalgsmødet præsenteres udvalgte resultater ved leder af Ungdomsskolen, Jakob Klode Damgaard.

    Indstilling

    at Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning. 

    Beslutning

    Indstillingen godkendt

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-19-25

    Beslutningstema

    Orientering til Udvalget for Beskæftigelse om aftale om levering af danskuddannelse til voksne udlændinge.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger. 

    Sagsfremstilling

    Hedensted Kommune har i 2019 efter fælles udbud gennem Fællesindkøb Midt sammen med Horsens, Odder og Skanderborg Kommuner indgået rammeaftale om levering af danskuddannelse til voksne udlændinge, der har ophold i kommunen, fra SprogCenter Midt.

    Ovenstående aftale er den 01.08.2023 forlænget i to år til udløb den 31.07.2025. 

    Hedensted Kommune har herefter nu igen været i et fælles udbud gennem Fællesindkøb Midt sammen med Horsens, Odder og Skanderborg Kommuner og har nu indgået rammeaftale om levering af danskuddannelse til voksne udlændinge, der har ophold i kommunen, med SprogCenter Midt. Rammeaftalen er gældende fra den 01.08.2025 til den 31.08.2029 og kan forlænges med i alt 2 x 24 måneder.

    Rammeaftalen vedrører levering af danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. i henhold til Lovbekendtgørelse nr. 1372 af 22/9/2022 og de til enhver tid gældende bestemmelser tilknyttet loven.
    Aftalen omfatter danskuddannelse til både I (flygtninge og familiesammenførte med flygtninge) S (udenlandske arbejdstagere, studerende m.v.) kursister. Formålet med aftalen er sikre den bedst mulige danskuddannelse for voksne udlændinge i kommunen.

    Der er i forbindelse med udbuddet i gennemgangen af tilbuddene fra de forskellige udbydere af danskuddannelse primært lagt vægt på pris for og kvalitet af uddannelserne, samt en vurdering af udbyders kapacitet i forhold til at levere arbejdsmarkedsrettet danskuddannelse.

    Indstilling

    At Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning. 

    Beslutning

    Indstillingen godkendt

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-13-25

    Beslutningstema

    Orientering til Udvalget for Beskæftigelse omkring ny aftale mellem Regeringen og KL

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Der blev d. 21. maj 2025 indgået aftale mellem KL og Regeringen omkring udmøntningen af reform for beskæftigelse. 

    Aftalen indeholder en række præciseringer af de finansielle konsekvenser af beskæftigelsesreformen. 

    Disse vil blive gennemgået. 

    Indstilling

    At Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning. 

    Beslutning

    Indstillingen godkendt

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-16-25

    Beslutning

    Indstillingen godkendt

    Sagsnr.: 00.00.00-P35-13-25

    Beslutningstema

    Udvalget orienteres om opfølgning på budgetrealisering af Budget 2025 og overslagsårene.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    I efteråret 2024 vedtog Kommunalbestyrelsen et toårigt budgetforlig for 2025 og overslagsårene. For at sikre en vellykket implementering af budgetaftalen følger forvaltningen nu op på processen sideløbende med den politiske budgetopfølgning, dog som en separat sag.


    Formålet med denne opfølgning er tredelt: at sikre at alle tiltag realiseres efter hensigten, at give udvalget grundig indsigt i udmøntningen, samt at skabe sammenhæng mellem nuværende og kommende byrådsperiode. Udvalgene har et løbende ansvar for at sikre sammenhæng mellem budgetforudsætninger, konkrete tiltag og de ressourcer, der er til rådighed.

    Indstilling

    at opfølgningen på budgetrealisering drøftes og tages til efterretning.

    Beslutning

    Indstillingen godkendt.

    Sagsnr.: 00.30.14-S00-4-24

    Beslutningstema

    Hvert år udarbejder forvaltningen tre budgetopfølgninger til politisk behandling. Budgetopfølgningen er en økonomisk status og en prognose for årets samlede resultat.

    Ved budgetopfølgningerne kan budgettet rettes til, så det er i overensstemmelse med ny lovgivning eller ændret efterspørgsel på overførselsudgifter. Det kan især være nødvendigt at tilrette budgetter efter midtvejsreguleringen fra staten. For alle andre afvigelser fra budgettet gælder rammestyringens principper om, at overskridelser skal finansieres inden for udvalgets ramme.

    Historik

    Budgetopfølgningen blev behandlet af Kommunalbestyrelsen på sit møde den 28. Maj 2025.

    Sagsfremstilling

    Herunder er en gennemgang af de væsentligste opmærksomhedspunkter i budgetopfølgningen.

    Samlet resultat

    Ukrainerelaterede udgifter er ikke opgjort særskilt i årets budgetopfølgning, da der ikke forventes nogen særskilt refusionsmulighed for udgifterne i år. Udgifterne er medregnet i budgetopfølgningen for alle udvalg.

    Økonomiudvalget forventer at bruge 1,0 mio. kr. mindre end budgetteret

    IT- og digitaliseringsafdelingen har igangsat en omfattende gennemgang af hele afdelingens drift, opgaveporteføljer og funktioner. Arbejdet er tilrettelagt i tre hovedspor som forventes afrapporteret til direktionen i sommeren 2025. De tre hovedspor vedr.: 1) Kommunens IT infrastruktur og netværk, 2) Cybersikkerhed samt 3) organisering, ressourcer og kompetencer. Der er på nuværende tidspunkt bl.a. igangsat en ekstern screening af kommunens cybersikkerhed, infrastruktur og netværk, som har afdækket et behov for en styrket sikkerhedsindsats, som i 2025 kan afholdes indenfor områdets eksisterende økonomi og budget.

    Vækst, Teknik & Fællesskab forventer et samlet merforbrug på 2,0 mio. kr. Det skyldes en forventning om færre indtægter til honorarmodellen på 2 mio. kr., og merudgifter på 1 mio. kr. til fysisk planlægning, end budgetteret. Der forventes et mindreforbrug på 1 mio. kr. på Kørselskontorets område til mere grøn energi i kommunens vognpark.

    På øvrige områder forventes et mindreforbrug på 3 mio. kr.

    Udvalget for Læring forventer at bruge 42,0 mio. kr. mindre end budgetteret

    Uden overførte midler fra 2024 ville der være merudgifter på 4,9 mio. kr. samlet set, idet overførte midler udgør 46,6 mio. kr.

    Børn og Familier forventer et merforbrug 14,0 mio. kr. Driftsenhederne Bakkevej, Søndergården og Familicentret/Ankersvej har et samlet mindreforbrug på 3 mio. kr. Myndighedsområdet, som også tæller Integration, har et samlet merforbrug på 17 mio. kr. Heraf udgør anbringelsesområdet langt det meste.

    Der er igangsat en analyse af anbringelsesområdet, som skal afdække udgiftsudviklingen. Dertil er der fagligt fokus på gennemgang af sagerne.

    Læring i skolen forventer et mindreforbrug på i alt 14 mio. kr. Heraf forventes et mindreforbrug på skoler og Ungdomsskolen på 3 mio. kr.

    Læring i dagtilbud forventer et samlet mindreforbrug på 38,5 mio. kr. Heraf forventes både daginstitutioner og Dagplejen at balancere.

    De øvrige decentrale enheder, Tandplejen og sundhedsplejen, forventer et mindreforbrug på 3,5 mio. kr. Heraf udgør Tandplejens opsparing til større anskaffelser 2,7 mio. kr.

    Der er igangsat konkrete pædagogiske aktiviteter i 2025 for dele af overførselsmidlerne fra 2024. Bl.a. løft af dagtilbud med 10 mio. kr., partnerskabet Have til Mave, skolevægringsindsatser, samt etablering af specialtilbud i Stouby.

    Udvalget for Beskæftigelse forventer at balancere

    Der forventes færre udgifter STU, FGU og Beskæftigelsesordninger med 6 mio. kr. Modsat forventes udgifterne til jobafklaring, pensioner, boligstøtte, A-dagpenge, Fleksjob og ledighedsydelser at overstige budgettet med 10 mio. kr. Hvilket giver et forventet merforbrug på 4 mio. kr.

    Det samlede resultat for Socialpsykiatrien og Rusmiddelcenter er et mindreforbrug på 4 mio. i 2025

    Det forventes isoleret set, at udgiften til forsorgshjem kan give en merudgift på op mod 2,5 mio. kr. i 2025.

    Der gøres opmærksom på, at fra 2024 til 2025 er der overført 3,5 mio. i mindreforbrug samlet set i Rusmiddelcentret og Socialpsykiatrien. Dette er engangsmidler, som i 2025 tænkes anvendt til det dække merforbruget på forsorgshjem § 110.

    Udvalget for Social Omsorg forventes at balancere

    Det er usikkert, hvor meget den nye Ældrereform vil påvirke Sundhed & Ældre. Det er en kompleks opgave at definere, hvordan forløbene i Helhedsplejen skal skrues sammen og hvilke økonomiske konsekvenser dette har. Der afventes udmøntning af midtvejsreguleringen på Ældrereformen og midler fra Lov og Cirkulære programmet.

    Voksenhandicap området er fortsat udfordret af flere komplekse og dyre enkeltsager. Med midler fra Handleplanen i 2025 og overførsel af midler fra 2024 forventer området at balancere i 2025.

    Udvalget for Fællesskab forventer at bruge 2,0 mio. kr. mindre end budgetteret

    På Kultur & Fritid og landdistrikter forventes et samlet mindreforbrug på 6,0 mio. kr., da nogle afsatte puljemidler bevilges i 2025, men bliver først udbetalt i årene efter, når projekterne er afsluttede. Det gælder eksempelvis midler fra LUP-puljen, udviklingspuljen med videre.

    Der forventes et merforbrug på 1,5 mio. kr. på puljen til udvendigt bygningsvedligehold og tekniske installationer i Ejendomme & Service.

    Efter salg af ”Valencia-bygningen” er der ikke længere en akkumuleret gæld på projektet ”Kloge m2”. Der er fortsat en varig driftsudfordring på 2,5 mio. kr., som Kapacitetsudvalget skal arbejde med i 2025. Der forventes ikke at blive realiseret besparelser med effekt i 2025.

    Udvalget for Teknik og Miljø forventer at bruge 1,0 mio. kr. mindre end budgetteret

    Der forventes et mindreforbrug på ca. 1,0 mio. kr. til skadedyrsbekæmpelse. Akkumuleret overskud skal udlignes over de næste 3 år.

    Øvrige midler på udvalgets område forventes at balancere.

    Udvalget for Vækst og Klima forventes at balancere

    Der forventes ingen større mer- eller mindreforbrug for vandløbsvedligeholdelse, branding, erhverv eller turisme.

    Udvalget for Fællesskab forventer at bruge 2,0 mio. kr. mindre end budgetteret.

    Udvalget for Vækst og Klima forventes at balancere

    Anlæg: Forvaltningen forventer at bruge 33,0 mio. kr. mindre end budgetteret

    Mindreforbruget skal ses i lyset af forsinkelse/udskydelse af anlægsarbejder, som udgør i alt 86,0 mio. kr.

    Der forventes samtidig at ske en forskydning/forsinkelse af budgetterede salgsindtægter på i alt 53,0 mio. kr. som overvejende vedrører jordsalg ved Hedensted Syd og Kildeparken.

    Likviditet:

    Likviditet udgør ultimo april 242,6 mio. kr., hvilket er 8,5 mio. kr. mere end ved udgangen af marts måned.

    Indstilling

    at budgetopfølgningen indenfor udvalgets eget område drøftes og tages til efterretning.

    Beslutning

    Indstillingen godkendt.

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-10-23

    Beslutningstema

    Orientering om udviklingen indenfor beskæftigelsesområdet.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Administrationen i jobcentret udarbejder hver måned en oversigt over antal borgere fordelt på de forskellige forsørgelsesgrupper, der er i jobcentret.

    Ledelsesinformationen følger op på de måltal, der hvert år besluttes af Udvalget for Beskæftigelse ud fra budgetlægningen. På den måde har udvalget mulighed for at følge op på, hvordan jobcentret ligger i forhold til måltallene. Måltallene er etableret for bedre at kunne følge borgerens bevægelse mod selvforsørgelse.

    Bilag med status for a-dagpengemodtagere og jobparate kontanthjælpsmodtagere er tilknyttet.

    Ledelsesinformationen for maj 2025 uddeles på mødet den 3. juni 2025.

    Indstilling

    at Udvalget for Beskæftigelse tager orienteringen til efterretning.

    Beslutning

    Indstillingen godkendt.

    Sagsnr.: 00.30.04-Ø00-1-24

    Beslutningstema

    Der ønskes stillingtagen til de foreløbige måltal, budget 2026.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Personale

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Vedhæftet er bilag som angiver tre scenarier for udviklingen i antal fuldtidsledige a-dagpengemodtagere. Scenarie 3 indgår i det foreløbige budgetforslag 2026.

    Derudover er vedhæftet måltal for budget 2026, øvrige ydelsesgrupper. 

    Der er i det vedhæftede ikke taget højde for beskæftigelsesreformens eventuelle konsekvenser.

    Bilagene gennemgås på mødet. 

    Kommunikation

    Ingen bemærkninger.

    Lovgrundlag

    Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.

    Indstilling

    at måltallene indarbejdes i det foreløbige budgetforslag 2026.

    Beslutning

    Indstillingen godkendt.

    Sagsnr.: 15.00.00-P35-5-24

    Beslutningstema

    Stillingtagen til kørselsgodtgørelse til konferencer og møder mv.

    Sagsfremstilling

    Kommunalbestyrelsen har vedtaget, at såfremt der gives kørselsgodtgørelse samt godtgørelse af dokumenterede, nødvendige udgifter forbundet med et fysisk handicap til konferencer, kurser og møder mv. inden for et udvalgs arbejdsområde, skal udvalgets deltagelse have været optaget og godkendt som et punkt på udvalgets dagsorden (afsnit 2.7 i Kommunalbestyrelsens retningslinjer for vederlag og godtgørelser). Der gives kørselsgodtgørelse samt godtgørelse af dokumenterede, nødvendige udgifter forbundet med et fysisk handicap jævnfør kommunalbestyrelsens retningslinjer afsnit 2.7 til følgende arrangementer;

    • Der er inviteret til Jobcamp 2025 den 23.- 24. oktober 2025 i Ålborg.
    • Der er inviteret til DI's Erhvervstræf den 3. juni 2025 hos Velux A/S i Østbirk.

    Lovgrundlag

    Kommunalbestyrelsens retningslinjer for vederlag og godtgørelser.

    Indstilling

    at der gives kørselsgodtgørelse samt godtgørelse af dokumenterede, nødvendige udgifter forbundet med et fysisk handicap jævnfør kommunalbestyrelsens retningslinjer afsnit 2.7 til de under sagsfremstillingen nævnte arrangementer.

    Beslutning

    Jobcamp:  Viggo

                      Lars

                      Lene

                      Hanne

    DI's Erhvervstræf (årsmøde) :  Viggo  

    Sagsnr.: 15.00.00-P35-4-24

    Beslutning

    Intet.

    Sagsnr.: 15.00.00-P35-8-24

    Beslutning

    Intet.

    Sagsnr.: 15.00.00-P35-6-24

    Beslutningstema

    Udvalgets medlemmer skriver under digitalt her.

    Beslutning

    ..