Referater - Arkiv 2018-2021
Her finder du referater fra byrådsperioden 2018-2021.
Udvalg: Udvalget for Beskæftigelse
Mødedato: 30. november 2020 16:00
Mødested: Mødelokale 5 Hedensted Rådhus
Sagsnr.: 00.00.00-A00-2-20
Beslutningstema
Orientering om månedsopfølgning Oktober 2020 - Hvordan forventes regnskab 2020 at holde i forhold til budgettet?
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-17-20
Beslutningstema
Temadrøftelse om uddannelse.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Temadrøftelsen vedrørende uddannelse vil bl.a. indeholde følgende punkter:
- Overblik over forskellige ordninger og centrale politiske prioriteringer.
- Indblik i, hvordan Jobcentret arbejder med at motivere til uddannelse.
- Status på voksenlærlingeindsatsen.
- Status vedrørende uddannelsesløft og andre ordninger.
Ordninger og tal præsenteres på mødet.
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-P20-6-20
Beslutningstema
Beksæftigelsesministeriets benchmark fremsættes til drøftelse.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Nedenstående er en præsentation af Beskæftigelsesministeriets benchmark.
Beskæftigelsesministeriets seneste benchmarkingliste viser, hvordan kommunerne samlet set klarer sig på beskæftigelsesområdet, og den opdateres to gange årligt. Den næste opdatering forventes offentliggjort i marts 2021.
I toppen af listen er de kommuner, der gør det godt, og som har færre personer på offentlig forsørgelse end forventet ud fra deres rammevilkår, mens kommuner i bunden af listen har flere personer på offentlig forsørgelse end forventet. Listen er baseret på perioden 2. halvår 2019 – 1. halvår 2020.
Beskæftigelsesministeriet har benchmarket kommunerne ved at se på, hvor mange borgere den enkelte kommune har på offentlig forsørgelse og sammenholdt det med det antal, man kan forvente, at kommunen vil have på baggrund af dens rammevilkår. I omfanget af offentligt forsørgede indgår dagpengeområdet, sygedagpengeområdet og kontanthjælpsområdet.
På baggrund af et analysedesign, der er leveret af Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd (VIVE), beregner Beskæftigelsesministeriet det forventede antal personer på offentlig forsørgelse. Datagrundlaget til beregningerne opdateres i forbindelse med de halvårlige opdateringer.
Antallet af offentligt forsørgede er en retvisende indikator for den samlede effekt af kommunernes beskæftigelsesrettede indsats, når der korrigeres for rammevilkår.
Kommunerne kan dog også se, hvordan de klarer sig på de enkelte områder. Når den enkelte kommune har set sin samlede placering for alle ydelser, kan kommunen efterfølgende se, hvor den eventuelt har særlige udfordringer ved at se på de enkelte ranglister inden for tre ydelsesområder: Dagpenge-, kontanthjælps- og sygedagpengeområdet.
Beskæftigelsesministeriet har benchmarket kommunerne ved at se på, hvor mange offentligt forsørgede den enkelte kommune kan forventes at have på baggrund af kommunens rammevilkår. Det forventede antal personer sammenlignes derefter med det faktiske antal i kommunen, og forskellen giver en pejling af, hvor godt kommunen klarer sig.
De kommuner, der ligger øverst på ranglisten, er de kommuner, der klarer sig bedst, og som har færre personer på offentlig forsørgelse end forventet ud fra deres rammevilkår.
I omfanget af offentligt forsørgede indgår dagpengeområdet, sygedagpengeområdet og kontanthjælpsområdet.
Nederst på ranglisten er derimod de kommuner, der klarer sig dårligst, og som har flere personer på offentlig forsørgelse end forventet. Personer på offentlig forsørgelse omfatter personer, der modtager ydelser indenfor dagpenge-, kontanthjælps- og sygedagpengeområdet.
Dagpengeområdet består af dagpenge, kontantydelse og arbejdsmarkedsydelse. Sygedagpengeområdet består af sygedagpenge og jobafklaringsforløb.
Kontanthjælpsområdet består af kontanthjælp, uddannelseshjælp, integrationsydelse, revalidering og forrevalidering, ressourceforløb og ledighedsydelse.
Hedensted klarer sig som følger på de fire områder:
Område (2. halvår 19 - 1. halvår 20) | Placering | Faktisk ydelsesomfang (fuldtidspersoner) | Forventet ydelsesomfang (fuldtidspersoner) | Pct. point | Forskel Fuldtidspersoner | Ændring i kommunale besparelser (kroner) |
Alle ydelser | 12 | 2.280 | 2.400 | 0,4 | 120 | -8.400.000 |
Dagpengeområdet | 25 | 520 | 540 | 0,1 | 20 | -1.300.000 |
Kontanthjælpsområdet | 31 | 930 | 950 | 0,1 | 20 | -1.000.000 |
Sygedagpengeområdet | 8 | 830 | 900 | 0,3 | 70 | -6.100.000 |
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at Beskæftigelsesministeriets benchmark drøftes.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Bilag
-
Kommunernes placering på ranglisten for alle ydelser, 2. halvår 2019 - 1. halvår 2020.pdf
-
kommunernes-placering-paa-ranglisten-for-kontanthjaelpsomraadet.pdf
-
kommunernes-placering-paa-ranglisten-for-sygedagpengeomraadet.pdf
-
kommunernes-placering-paa-ranglisten-for-dagpengeomraadet.pdf
-
UFB 30.11.2020.pptx
Sagsnr.: 15.00.00-A00-11-15
Beslutningstema
Opfølgning på strategi og mål fremlægges til drøftelse.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Historik
Opfølgning på strategi og mål forelægges udvalget 2 gange årligt. Seneste opfølgning blev givet på mødet den 8. juni 2020.
Sagsfremstilling
I vedhæftede notat følges op på mål og strategi for beskæftigelsesområdet.
Kommunikation
Ingen bemærkning.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at opfølning på strategi og mål drøftes.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.30-P05-1-20
Beslutningstema
Oplæg vedrørende analyse af beskæftigelsesområdet fremlægges til drøftelse.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Vedhæftet denne sagsfremstilling er beskæftigelseschef HC Knudsens oplæg til analyse af Beskæftigelse samt oplæg fra leder af HR, Politik og Udvikling.
På mødet ønskes en drøftelse af disse oplæg samt nedenstående spørgsmål.
Oplæg til politisk diskussion
Hvad er undersøgelsens formål? (kan være flertydigt)
Hvilke hypoteser er afsæt for undersøgelsen?
Er de opstillede mål for undersøgelsen dækkende? Hvis nej, hvad mangler?
Hvad taler for en ekstern vs. intern undersøgelse?
I hvilken grad skal undersøgelsen være fremadrettet og udviklingsorienteret?
I hvilken grad er det nødvendigt at kigge bagud? Hvilken viden skal vi opnå?
I hvilken grad ønskes den borgeroplevedetilfredshed vs. den objektive sagsbehandlingskvalitet afdækket?
I hvilken grad spiller image – beskæftigelsesafdelingens image hos borgerne – en rolle?
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at sagsfremstilling og vedhæftede notater drøftes
Beslutning
Notatet drøftet.
Lise Østermark udarbejder en projektbeskrivelse og tidsplan, som drøftes på januarmødet.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-1-17
Beslutningstema
Orientering om Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD)
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Orientering på mødet om Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD).
Alle kommuner er pr. 2.6.2020 overgået til nyt udbetalingssystem på sygedagpenge.
På mødet vil der blive orienteret om udfordringer og muligheder i det nye system.
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om en Aktiv Beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-13-11
Beslutningstema
Orientering om kvinder i job - danske og flygtninge.
Økonomi
Ingen bemærkninger.
Sagsfremstilling
Kvinder i job - danske og flygtninge: Orientering på baggrund af politisk henvendelse.
Den mest massive indsats for kvinder i integrationsperioden i Hedensted Kommune, er i Det integrerede Liv (integrationsambassadører). Se vedhæftede projektbeskrivelse samt seneste evaluering.
Projektet består af en overordnet indsats, hvor kvinderne har ugentlige samtaler med projektmedarbejderne.
Herudover er der flere underprojekter. Indtil nu er der for kvinder etableret følgende: ”FAGMENTOR”, ”NAJAH”, ”SUNDE KVINDER”, ”HELHEDSOREINTERET PRAKTIK INDENFOR ÆLDREPLEJEN”, ”DE INTERNATIONALE” og ”HOP – RENGØRING/KØKKEN”. Se vedhæftede beskrivelser af disse underprojekter.
Status for ovenstående er indtil nu (nogen har deltaget i mere end ét underprojekt):
KVINDER DER UDELUKKENDE HAR TILBUD I DET INTEGREREDE LIV:
• 2 aktive forløb og 6 afsluttede forløb.
Af de afsluttede er
1 forsørget af ægtefælle
4 modtager SU under ordinær uddannelse
1 modtager S&H-ydelse
FAGMENTOR:
• 2 afsluttede forløb.
Begge modtager fortsat S&H-ydelse
NAJAH:
• 37 afsluttede forløb.
Heraf er
1 forsørget af ægtefælle
3 modtager SU under ordinær uddannelse
1 har ordinært arbejde
32 modtager fortsat S&H-ydelse
SUNDE KVINDER:
• 3 aktive forløb
HELHEDSOREINTERET PRAKTIK INDENFOR ÆLDREPLEJEN:
• 16 afsluttede forløb.
Heraf er
2 modtager SU under ordinær uddannelse
2 har ordinært arbejde
1 er udvandret
11 modtager S&H-ydelse
DE INTERNATIONALE (undervisning varetaget af Støberiet):
• 5 aktive forløb og 5 afsluttede forløb.
Af de afsluttede er
2 modtager SU under ordinær uddannelse
1 har ordinært arbejde
2 modtager S&H-ydelse
HOP – RENGØRING/KØKKEN:
• 15 aktive forløb
Herudover har en ung kvinde i integrationsperioden været med i LønMotiverende Indsats (Mærsk) og har fået ordinært arbejde.
For de kvinder, der er ude af integrationsperioden, har vi lige nu indsatser gennem projekt KIRA, hvor der d.d. er 15 kvinder indskrevet.
Endelig har vi indgået i et samarbejde med Horsens HF & VUC i et projekt, hvor de har fået midler til at få kvinder, der er ude af integrationsperioden men langt fra arbejdsmarkedet, i arbejde.
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om en Aktiv Beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Bilag
-
Indsatsbeskrivelse på HOP 1.docx
-
Indsatsbeskrivelse De internationale.docx
-
Indsatsbeskrivelse virksomheder.docx
-
Indsatsbeskrivelse på Sunde Kvinder - 25.06.20.docx
-
Indsatsbeskrivelse på Najah.docx
-
Indsatsbeskrivelse på fagmentor - 25.06.20.docx
-
Ansøgning - integrations- og beskæftigelsesambassadør.docx
-
kvindeindsats 2018-2020.pptx
Sagsnr.: 15.00.00-P20-3-20
Beslutningstema
Orientering om bevilling af projekt Kompensationskort Hedensted
Økonomi
Der er bevilget 500.000 kr. frem til 31.10.2022 til gennemførsel af projektet.
Historik
Der blev orienteret om ansøgningen om projektet på mødet i Udvalget for Beskæftigelse den 31. august 2020, punkt 76.
Sagsfremstilling
Formålet med projektet er at udvikle en ny praksis på tværs af jobcentrets organisering, som implementerer en jobfremmende brug af kompensationskortet samt hurtig smidig tilgang i brugen af handicap kompenserende ordninger. Målet er, at flere borgere med handikap får, udvider og fastholder job. De nye aktiviteter i den forbindelse er primært:
- Udvikling og implementering og jobrettet brug af kompensationskort i daglig praksis ved involvering af medarbejdere, borgere og virksomheder.
- I fællesskab udvikle smidige arbejdsgange for bevilling af kompenserende ordninger.
- Brugen af kompensationskortet og -ordninger indgår naturligt på rådgivernes sagssparrings møder og på teammøder, så brugen bredes ud i organisationen.
- Løbende opfølgning på måltal via månedlig status-, aktivitets- og resultatskema, som medarbejderne drøfter på fælles teammøder (rådgivere og konsulenter deltager).
Målsætninger er bl.a.:
- Opstartsworkshop inden for første 2 måneder med deltagelse af medarbejdere, borgere og virksomheder med henblik på udvikling af brugen af Kompensationskort.
- Etablering af arbejdsgange og praksis, som betyder hurtig og fleksibel brug af kompensationsordninger, hvorved borgers jobmuligheder udvides og forbedres.
- Minimum 250 borgere får i projektperioden udarbejdet kompensationskort.
- 95% af borgere med kompensationskort fastholder deres job i min. 3 måneder.
- At 90% af borgere, beskæftigelsesrådgivere og virksomheder evaluerer kompensationskortet som et værdifuldt redskab for borgere med handicap.
Målgruppen er alle ledige og beskæftigede borgere med handicap. Det er op til sagsbehandleren at vurdere, om det er relevant for den enkelte. Der er estimeret en målgruppe for projektet på 250 borgere.
Projektets formål og succeskriterier
Formålet er at udvikle og implementere en ny praksis på tværs af jobcentrets organisering, som implementerer jobfremmende redskaber og tilgange til at støtte borgere med handicap i deres jobsøgning og muligheder for at opnå og holde fast i flest mulige timer i et job. Betydningen for personer med handicap vil bl.a. være:
- At personer med handicap i øget grad bliver i stand til selv at finde og fastholde job.
- At personer med handicap bliver i stand til at udvide omfanget af de arbejdsopgaver, som de ser sig i stand til at udføre i et job.
- At arbejdsgange og organisering i Jobcentret samt det samarbejde Jobcentret har med især virksomheder og faglige organisationer, i væsentlig grad bidrager til at borgere med handicap bevarer selvforvaltningen i forhold til selv at finde det job, de gerne vil have – de oplever øget grad af selvforvaltning og selvforsørgelse.
Projektet vil understøtte kerneopgaven for beskæftigelse ved at give særlig støtte til handicappede borgeres mulighed for at opnå og fastholde beskæftigelse.
Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.00.00-A00-1-16
Beslutningstema
Seneste udvikling vedrørende kontanthjælpsloftet fremsættes til orientering
Historik
Statitik vedrørende borgere omfattet af kontanthjælpsloftet fremlægge hvert kvartal.
Sagsfremstilling


Kommunikation
Ingen bemærkninger.
Lovgrundlag
Lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelsesindsats.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning
Beslutning
Indstillingen godkendt.
Sagsnr.: 15.20.00-P35-2-19
Beslutning
Allan Munkholm orienterede om indsatsen for de afskedigede medarbejdere i minkindustrien.
Sagsnr.: 15.20.00-P35-2-19
Beslutning
Ingen bemærkninger.