Referater - Arkiv 2018-2021
Her finder du referater fra byrådsperioden 2018-2021.
Udvalg: Seniorrådet dagsorden-referat
Mødedato: 10. november 2021 08:15
Mødested: Mødelokale 1, Sundhedshuset Ny Skolegade 4, 8723 Løsning
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Michael Islin Bendixen giver status på borgervejlederfunktionen.
Sagsfremstilling
På seniorrådsmødet den 11. august blev det besluttet, at borgervejleder Michael Islin Bendixen skulle komme og give en status på borgervejlederfunktionen. I den forbindelse vil Seniorrådet blandt at gerne vide følgende:
- Har der været henvendelser og hvis hvor mange?
- Hvilke former for henvendelser har der været? Her tænkes der på om det primært har været inden for Voksenhandicap -eller Seniorområdet
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Michael Islin Bendixen gav status på borgervejlederfunktionen. I de sidste 2 -3 uger har der været i alt 3 til 4 henvendelser. I alt har der været 6 henvendelser af forskellig art. Der har også været medarbejdere, som har ringet og spurgt, om de måtte henvise borgere til borgervejlederen, og det er de selvfølgelig meget velkomne til at gøre.
Borgervejlederen forsøger at hjælpe borgerne med det de kommer med. Der laves, som orienteret om på et tidligere møde, ikke sagsbehandling. Derfor består arbejdet primært i at lytte og finde frem til de medarbejdere, der kan hjælpe borgeren med deres spørgsmål og udfordringer.
Seniorrådet spørger ind til om borgervejlederen skal være mere opsøgende i forhold til at fortælle om sin funktion eksempelvis på møder, hvor borgere fra senior - og socialområdet deltager. Der er enighed om, at det er en god ide at markedsføre det, og at der eventuelt laves en brushup kampagne. Michael Islin Bendixen kommer meget gerne ud og fortæller om sin funktion som borgervejleder, eksempelvis til forskellige arrangementer herunder både i kommunalt regi og i de frivillige foreninger.
Der har været tale om mulighed for at ansætte en fælles kommunal borgerrådgiver. Byrådet skal tage stilling til, om det er noget de vil arbejde videre med.
Orienteringen taget til efterretning.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Godkendelse af dagsordenen for den 10. november 2021.
Beslutning
Dagsordenen godkendt uden bemærkninger. Poul Ole Pedersen går kl. 11.00.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Godkendelse af referatet fra den 13. oktober 2021.
Beslutning
Referatet godkendt uden bemærkninger.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Chefen for Social Omsorg giver orientering. Desuden kan Seniorrådet ønske en orientering om specifikke emner.
Sagsfremstilling
Chefen for Social Omsorg giver orientering om følgende:
- Kommende udfordringer og indsatser - herunder rekruttering
Seniorrådet ønsker en orientering om følgende:
- Har der været opsigelser?
- Drøftelse af ledelsesstrukturen på Nederbylund/Nedergården:
- Leder og teamleder
- Er der fælles personale?
- Kriterier for visitation til madordning for borgere i eget hjem
- Er der planlagt ændringer i ydelseskataloget/kvalitetsstandarderne?
- Baggrundsfakta Alzheimer Foreningen - "Demens og plejehjem"
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Kommende udfordringer og indsatser - herunder rekruttering
Chefen for Social Omsorg orienterede om kommende udfordringer og tendenser i (frem)tiden. Power pointen er vedhæftet som bilag.
Har der været opsigelser?
Der ca. 20% udskiftning i medarbejdergruppen i Social Omsorg om året. Der er ikke noget, der peger på at 2021 er et usædvanligt år på det område. Chefen for Social Omsorg gennemgik oversigten over fratrædelser.
Drøftelse af ledelsesstrukturen på Nederbylund/Nedergården:
- Leder og teamleder
Meningen er, at leder og teamleder skal kunne dække af for hinanden. Hvordan de gør det rent praktisk, er noget de selv styrer.
Er der et politisk flertal for en plejehjemsleder på hvert plejehjem, så kommer det naturligvis med i budgetlægningen.
- Er der fælles personale?
Som medarbejder er man ansat i Social Omsorg i Hedensted Kommune med ét bestemt sted som tjenestested.
Der har været kigget på mulighederne i at skabe mere fælles personale på tværs. Her har man blandt andet kigget på, om der kan laves frivillige aftaler i forhold til, at medarbejderne eventuelt skal kunne arbejde fra et andet tjenestested, og dermed hjælpe hinanden og dække af, hvor der er brug for det.
Kriterier for visitation til madordning for borgere i eget hjem
Ikke alle har en bisidder eller pårørende, der kan hjælpe, hvis tingene går lidt i hårdknude. Chefen for Social Omsorg var helt klar på, at forvaltning skal kunne afdække om der er et behov eller ikke. Principielt må det ikke være sådan, at en borger
kan få tildelt en ydelse, fordi det er en anden der ringer.
Er der planlagt ændringer i ydelseskataloget/kvalitetsstandarderne?
Der er ikke planlagt ændringer i serviceniveauet.
Baggrundsfakta Alzheimer Foreningen - "Demens og plejehjem"
Seniorrådet er bekymret for, om demensplejehjemmet kan dække det kommende behov, i forhold til baggrundsfakta fra Alzheimer Foreningen.
Orienteringen taget til efterretning.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutning
Seniorrådet spørger ind til, hvordan går det med Berits Hjemmepleje i Hedensted Kommune. Styrelsen for Patientsikkerhed har været på besøg hos Berits Hjemmeplejen i Horsens og Hedensted Kommune, og man afventer tilsynsrapporten.
Seniorrådet henviser til en artikel i Horsens Folkeblad vedrørende byggeriet af demensplejehjemmet i Hedensted Kommune, og spørger ind til, hvordan det går og om det forløber planmæssigt. Det går godt med byggeriet og det forløber planmæssigt. På nuværende tidspunkt er fundamentet næsten færdigt.
Solveig Petersen har, i sin rolle som demensansvarlig i Ældre Sagens lokal afdeling i Hedensted, modtaget en henvendelse om at der ikke gives tilskud til højskoleophold for demente. Kommunens demenskoordinator er ved at undersøge sagen.
På det ældrepolitisk topmøde, der blev afholdt den 2. november 2021, blev tallene fra Ældre Sagen for tab af hjemmehjælpstid drøftet. Ældre Sagens beregninger viser, at der er sket et tab på 81 % over 10 år, hvilket ikke er korrekt. Seniorrådet er interesseret i at vide, om Hedensted Kommune har regnet på tallene, som giver et mere retvisende billede. Der er lavet et notat på det, som kan ses som bilag. Notat beskriver blandt andet de udfordringer, der ligger i at sammenligne data, da kommunernes indberetninger ikke nødvendigvis er ens, og derfor kan være svære at sammenligne.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Orientering ved formand og næstformand.
Sagsfremstilling
Formanden og næstformanden orienterer om følgende:
- Status på arbejdet med respekt og omsorgsfuld pleje
- Status på arbejdet med styrkende fællesskaber
- Ministerbesøget på Nederbylund med Astrid Krag
- Frivilligfesten/Kandis Koncerten
- Seniorrådets julefrokost
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Status på arbejdet med respekt og omsorgsfuld pleje
Punktet var på Udvalget for Social Omsorgs dagsorden den 1. november. Konklusion på arbejdsgruppens arbejde er følgende:
Arbejdsgruppen har ikke gennem sin dialog med aktørerne stødt på mistanke om, at der i hjemmeplejen eller på plejehjemmene i Hedensted Kommune foregår omsorgssvigt.
Arbejdsgruppen er tilfredse med, at der er kommet øget fokus på den respekt- og omsorgsfulde pleje af borgerne. Der er på arbejdsstederne dialog om, hvordan respekt- og omsorgsfuld pleje sker i hverdagen. Hjemmeplejegrupperne indgår i et projekt med 5 andre kommuner ”Nærhed i Omsorg”, og plejehjemmene har lavet et udviklingsforløb med ekstern konsulentbistand ”Omsorgsfuld og værdig ældrepleje”.
Med aflevering af afrapporteringen til byrådet og opmærksomhedspunkter for en forsat udvikling af en respekt- omsorgsfuld pleje, har arbejdsgruppen opfyldt sit formål og gennemført sit arbejde.
Opmærksomhedspunkterne for en forsat udvikling er:
• Forventninger til ledernes synlighed ift. pårørende, beboere og frivillige (ikke et punkt ift. hjemmeplejen)
• Tidlig forventningsafstemning ved start af hjemmepleje og ved overgang fra hjemmepleje til plejehjem
• Fokus på at der kan være uenighed mellem borger og pårørende
• Fokus på at der kan være et dilemma imellem borgerønske og forståelse af værdighed
• Hjælp til borgere uden pårørende
• Hjælp til det digitale v. borgerne
• Fokus på borgernes almene sundhed, fx. ved infektioner, ernæring, sociale rammer, tandpleje
• Kompetenceudvikling i pædagogiske tilgange
• Afdækning af (nye) borgeres behov (visitation)
• Fremtidig indhold og form på dialog med beboere og pårørende (Bruger- Pårørenderåd)
• Mere ens tilgang til servicekasser
Status på arbejdet med styrkende fællesskaber
Der blev holdt et optakstmøde den 20. august. Formanden for Seniorrådet er inviteret ind i en arbejdsgruppe, som havde møde torsdag den 4. november. Der er planlagt et opsamlingsmøde den 17. november. Formålet er at skabe en ensartet indsats i forhold til aktivitetsområdet.
Udfordringer omkring lokaler fylder rigtig meget i forhold til at kunne tilbyde aktiviteter, da der er mangel på lokaler.
Ministerbesøget på Nederbylund med Astrid Krag
Formanden for Seniorrådet deltog i mødet, og hun oplevede en minister, der var nærværende og som hilste på og tog sig tid til at snakkede med beboerne.
Der blev orienteret om nogle af de tiltag, der er iværksat i kommunen, herunder
projektet ”Nærhed i omsorg” og ”Styrkende fællesskaber”, som ministeren var meget interesseret i. Derudover var der en beboer, der fortalte om sine oplevelser i forhold til hjemmeplejen.
Ministeren var meget aktiv lyttende, deltagende og stillede interesserede spørgsmål i forhold til det hun hørte. Ministeren gav udtryk for vigtigheden i at inddrage de frivillige i hverdagen.
Frivilligfesten/Kandis Koncerten
Der er fortsat billetter til Kandis koncerten.
Seniorrådets julefrokost
Der er optælling fra kl. 10.00 -14.00. De nye kandidater er inviteret til kl. 15.00. Det besluttes at holde det afsluttende seniorrådsmøde fra kl. 16.00 -17.30, med efterfølgende julefrokost fra kl. 18.00. Der bestilles juleplatter i Super Brugsen i Hedensted.
Fællesmøde og seniorbofællesskaber
Evaluering af mødet om seniorbofællesskaber. Næstformanden havde lavet en god evaluering og et regnskab. Seniorrådet har haft en udgift på 2350,35 kr. i forbindelse med fællesmødet.
Ældrepolitisk topmøde sammen med Ældre Sagen den 2. november 2021
Det var en succes. Det var ikke alle der kunne komme ind og deltage i mødet, da de ikke havde tilmeldt sig, og der var venteliste.
Orienteringen taget til efterretning.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Der gives status på valg til seniorrådet 2021.
Sagsfremstilling
Formanden giver status på valg til seniorrådet 2021, herunder:
- Orientering om stemmeoptælling den 7. december 2021
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Formanden for Seniorrådet gave status på valg til Seniorrådet 2021. Nedenstående ses tidsplanen for optællingsdagen den 7. december:
Kl. 10.00 - 14.00 optælling
Kl. 14.00 valgbestyrelsen godkender valget
Kl. 14.30 kandidaterne mødes og får resultatet
Kl. 15.00 offentliggørelse af resultatet for pressen
Orienteringen taget til efterretning.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Orientering om sidste nyt fra Danske Ældreråd
Sagsfremstilling
Formanden og næstformanden giver en orientering om sidste nyt fra Danske Ældreråd, herunder:
- Tilbagemelding fra seminarerne, som deltagerne deltog i, på Danske Ældreråds konference i Nyborg den 25. oktober 2021, hvor temaet var "Livet som ældre i fremtiden"
- Orientering fra formanden om oplægget fra VIVE ved Pia Kürstein Kjellberg - "Hvordan ser fremtidens ældrepleje ud?"
- Formands-/næstformandsmøde i Viborg den 29. november 2021
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Tilbagemelding fra seminarerne, som deltagerne deltog i, på Danske Ældreråds konference i Nyborg den 25. oktober 2021, hvor temaet var "Livet som ældre i fremtiden"
Frafalder på grund af tidspres.
Orientering fra formanden om oplægget fra VIVE ved Pia Kürstein Kjellberg - "Hvordan ser fremtidens ældrepleje ud?"
Pia Kürstein Kjellberg havde fremhævet de samme fokusområder, som chefen for Social Omsorg fremlagde under punkt 162. Derfor gennemgås hendes oplæg ikke.
Formands-/næstformandsmøde i Viborg den 29. november 2021
Lillian Andersen og Anker Andersen deltager. Mødet handler blandt andet om borgerinddragelse.
Orienteringen taget til efterretning.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutningstema
Næste møde afholdes tirsdag den 7. december i mødelokale 1 i Sundhedshuset, Ny Skolegade 4, 8723 Løsning.
Beslutning
Mødet afholdes fra kl. 16.00 - 17.30 efter stemmeoptællingen.
På mødet tirsdag den 7. december sættes følgende punkter på dagsordenen:
- Kvalitetsstandarder
Fraværende: Poul Ole Pedersen.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutning
Ingen bemærkninger.
Fraværende: Poul Ole Pedersen.
Sagsnr.: 27.69.40-P35-1-20
Beslutning
Det har været et godt møde med spændende indhold og et stort spænd af drøftelser, hvor vi er kommet langt omkring. Vemodigt at tiden i Seniorrådet snart er slut.
Det er trist at tænke på, at situationen omkring pasning og pleje af de ældre borgere kun bliver værre, med tanke på rekruttering af medarbejdere i fremtiden.
Fraværende: Poul Ole Pedersen.
Sagsnr.: 00.00.00-A00-1-21
Beslutningstema
Orientering om arbejdet med projekt "Nærhed i Omsorg".
Sagsfremstilling
Sundhed, Rehab og Pleje og Velfærdsrådgivningen indgår i et fælles projekt under Fremfærd Sundhed og Ældre.
Fremfærd Sundhed og Ældre er et samarbejde etableret mellem arbejdsmarkedspartere. Formålet er at finde nye veje i organiseringen af ældreplejen. Den overordnede projektbeskrivelsen for "Nærhed i Omsorg" lægger vægt på, at:
- Kommunerne får flere sundhedsopgaver, de skal håndtere
- Antallet af ældre, der har behov for omsorg, er stigende
- Borgerne har et stigende ønske om kontinuitet i relationerne med medarbejderne
- Forbedret samarbejde mellem forskellige faggrupper, der arbejder med borgerne
- Begrænse antallet af faggrupper, der kommer i borgers hjem
- Fokus på, hvordan alle medarbejderes ressourcer kan realiseres og benyttes i det daglige arbejde
- Styrke samarbejdet mellem faggrupperne, således borgerne oplever en helhedsorienteret indsats i sundheds- og ældreplejen
Hedensted Kommune indgår i projektet sammen med 5 andre kommuner.
I Hedensted Kommuner er følgende fokuspunkter valgt:
- Optimering af medarbejdere i hjemmet (Øst)
- Hvordan kan man sikre borgerne oplever så få medarbejdere i hjemmet som muligt, med en stor gruppe hjemmehjælpere?
- Medarbejderinddragelse (Vest)
- Fastholdelse og rekruttering af medarbejdere gennem øget medarbejderinddragelse
- Opstartsmøde (Midt)
- At fremme borgerne og pårørendes oplevelse af koordinerede og sammenhængende forløb
På mødet vil leder for Sundhed, Rehab og Pleje Christina Bjerking og afdelingsleder i Velfærdsrådgivningen Pouel Værnholdt orientere om projektet.
Administrationen indstiller, 4. oktober 2021, pkt. 98:
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning fra Udvalget for Social Omsorg, 4. oktober 2021, pkt. 98:
Indstilling godkendt.
Indstilling
at orienteringen tages til efterretning.
Beslutning
Leder af Sundhed, Rehab og Pleje, Christina Bjerking, orienterede om projektet "Nærhed i omsorg".