Gå til hovedindhold

Referater - Arkiv 2018-2021

Her finder du referater fra byrådsperioden 2018-2021.

Indhold

    Udvalg: Det Lokale Beskæftigelsesråd
    Mødedato: 14. juni 2021 15:00
    Mødested: Mødelokale 5 Hedensted Rådhus

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-5-18

    Beslutningstema

    Temamøde med Udvalget for Beskæftigelse.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Drøftelse af emner til temamøde i efteråret mellem Udvalget for Beskæftigelse og LBR

    Kommunikation

    Ingen bemærkninger.

    Lovgrundlag

    Ingen bemærkninger.

    Indstilling

    at emner til temamøde med Udvalget for Beskæftigelse drøftes.

    Beslutning

    - Genbesøge grundlaget for LBR.

    - Temadrøftelse:


    - Unge/uddannelsesindsats


    - LBR


    - UFB


    - Læring


    - Vive


    - Virksomheder

    - Oktober/november.


    Sagsnr.: 15.00.00-A00-5-18

    Beslutningstema

    Rekrutteringsbehov i virksomhederne.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Drøftelse af behovet for arbejdskraft i virksomhederne.

    Materiale vil blive fremlagt på mødet.

    Kommunikation

    Ingen bemærkninger.

    Lovgrundlag

    Lov om en Aktiv Beskæftigelsesindsats.

    Indstilling

    at behovet for arbejdskraft i virksomhederne drøftes.

    Beslutning

    Orientering taget til efterretning.

    Sagsnr.: 15.00.00-P20-2-21

    Beslutningstema

    Oplæg med henblik på eventuel styrket indsats overfor borgere med lang ledighed.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger

    Sagsfremstilling

    Langtidsledigheden for a-dagpengemodtagere og jobparate kontanthjælpsmodtagere er steget under coronakrisen, som det fremgår af vedhæftede notat Langtidsledighed under coronakrisen, udarbejdet af Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, STAR. Nedenstående gengiver nogle væsentlige forhold i udviklingen i langtidsledighed. Langtidsledighed er her beskrevet som ledige, der i 80% af tiden de seneste 52 uger har været ledige.

    • På landsplan er langtidsledigheden i fuldtidspersoner i perioden fra februar 2020 til marts 2021 steget med 67%. I Hedensted har stigningen været på 42,2%, svarende til en stigning fra 116 personer i februar 2020 til 165 personer i marts 2021.
    • Det er blandt a-dagpengemodtagere, der på landsplan ses stigende langtidsledighed, jf. figur 3 i vedhæftede notat fra STAR.
    • På landsplan har udviklingen i langtidsledighed i forhold til bruttoledige været størst for a-kasserne Din Faglige, Fødevareforbundet NNF, Lærnes, metalarbejdernes og Din Sundhedsfaglige (figur 4b i vedhæftede notat).
    • Langtidsledigheden på landsplan for indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande er steget lidt mere end for personer med dansk oprindelse jf. figur 7 i notatet fra STAR.
    • Hovedstadsorådet har været kraftigst påvirket af corona-krisen. Østjylland har en lidt større vækst end øvrige regionale områder undtagen Bornholm og Nordjylland (figur 8a og 8b i vedhæftede notat fra STAR).
    • De langtidsledige dagpengemodtagere kommer især fra brancherne Handel, Rejsebureauer, rengøring og anden service, Sociale Institutioner, Undervisning samt Hoteller og restauranter.


    Andel langtidsledige a-dagpengemodtagere ift. bruttoledige personer, udvikling under corona pandemien


    Andel langtidsledige a-dapgengemodtagere ift. bruttoledige personer


    Februar 2020

    Marts 2021

    Hele Landet

    15,2

    26,2

    RAR Østjylland

    15,7

    26,3

    Hedensted

    10,1

    19,5

    Kilde: Jobindsats.dk


    Jf. ovenfornævnte måling fra Jobindsats.dk er der i antal personer tale om en stigning over perioden fra februar 2020 til marts 2021 fra 62 til 125 a-dagpengemodtagere, som i 80% af tiden ud af de seneste 52 uger har været ledige.

    Aldersmæssigt er det særligt de 45 til 60-årige, som er ramt. Der er sket en tredobling af antal langtidsledige indenfor disse aldersgrupper.


    Andel langtidsledige kontanthjælpsmodtagere (jobparate) ift. bruttoledige er kun vokset fra 42,5% i februar 2020 til 43,7% i marts 2021. Samme svage stigningstendens ses for landet og for RAR Østjylland (kilde jobindsats.dk, Antal langtidsledige personer)


    Varighed

    I Hedensted Kommune er der marts 2021 12 ledige, som har en varighed på 2-3 år og 89 ledige, som har en varighed på mellem 1 og 2 år (kilde jobindsat.dk, antal forløb fordelt på varighed på ydelsen)


    Herkomst

    I forhold til herkomst er af andel langtidsledige ift. bruttoledige a-dagpengemodtagere fra ikke vestlige lande steget fra 16% til 27,6%, altså en lidt højere stigning end for gennemsnittet jf. ovenstående tabel. For jobparate kontanthjælpsmodtagere ses lignende lidt højere stigning.


    Køn

    Mænd har en lidt højere stigning i langtidsledighed end kvinder (ca. 2-3 %-point).


    Plan for indsats

    Vedrørende dagpengemodtagere med lang ledighed og som er i fare for at falde ud af dagpengesystemet planlægges en nærmere konkret analyse af omfang kendetegn blandt a-dagpengemodtagere med lang ledighed.

    Tidsplan:


    Juni 2021: Analyse af hvor mange dagpengemodtagere vi har med en ledighed på 18 måneder eller mere.


    Analysen skal blandt andet vise:

    Antal med angivelse af ledighedslængde

    Aldersfordeling

    Nationalitet


    Med udgangspunkt i analysen og inddragelse af viden fra samtaler, cv m.v. screenes og visiteres de ledige. Erfaring viser dog, at en del af de ledige får arbejde ganske kort tid før udløbet af dagpengeretten, og det kalder på en anden indsats end for de ledige, der udfordres af eksempelvis manglende kompetencer eller kompetencer, der ikke længere efterspørges.


    Ultimo august afsættes tid og ressourcer til en ekstra indsats for gruppen. Her tænkes en individuel håndholdt og virksomhedsrettet indsats.


    På mødet gives en uddybende fremlægning af langtidsledighedsproblematikken i Hedensted Kommune, herunder uddybet plan for at imødegå problemstillinger i den retning.


    Beslutning fra møde i Udvalget for Beskæftigelse 7. juni 2021:
    Det besluttes, at der udarbejdes oplæg til Udvalget om at endelig indsats i september!

    Herunder oversigt over fordeling
    af ledige i målgrupper!

    Statistik på afgang for voksenlærlinge på næste møde – august 2021!

    Kommunikation

    Ingen bemærkinger.

    Lovgrundlag

    Lov om ansvaret for og styringen af en aktiv beskæftigelsesindsats.

    Indstilling

    at det Lokale Beskæftigelsesråd kommer med input til indsatsen mod langtidsledighed.

    Beslutning

    Orientering taget til efterretning.

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-1-17

    Beslutningstema

    Orientering om udviklingen indenfor beskæftigelsesområdet.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Månedsvise opgørelser.

    Sagsfremstilling

    Stort fald i ledigheden:
    Ledigheden er faldet med 3.650 fuldtidspersoner fra april 2020 til april 2021. Det svarer til et fald på 16%.
    Beskæftigelsen er steget med 1.222 fra februar 2020 til februar 2021 - en stigning på 0,3%.
    Det seneste år har været kendetegnet ved store udsving i ledigheden i Østjylland. I april 2020 var ledigheden på et højt niveau som følge af den første nedlukning i forbindelse med COVID-19. Den sæsonkorrigerede ledighed nåede sit højeste niveau i maj 2020, hvorefter den faldt måned for måned i anden halvdel af 2020. I januar og februar 2021 steg ledigheden lidt som følge af den anden nedlukning, mens niveauet har været stabilt i marts og april 2021. Det seneste år er ledigheden i Østjylland faldet med 3.650 fuldtidspersoner.
    Ledigheden er faldet i alle østjyske kommuner det seneste år – mest i Hedensted (28%), Silkeborg (24%) og Samsø kommune (24%). Samtidig er ledigheden faldet for alle aldersgrupper med undtagelse af de 60+ årige, hvor der har været en mindre stigning i ledigheden.
    Pressemeddelelse fra RAR Østjylland er vedhæftet som bilag.

    Den månedlige ledelsesinformation:
    Administrationen i Jobcentret udarbejder hver måned en oversigt over antal borgere, fordelt på de forskellige forsørgelsesgrupper, der er i Jobcentret.

    Oversigten for maj 2021 er vedlagt som bilag.

    Ledelsesinformationen følger op på de måltal, der hvert år besluttes af Udvalget for Beskæftigelse ud fra budgetlægningen.

    På den måde har Udvalget mulighed for at følge op på, hvordan vi ligger i forhold til måltallene.

    Måltallene er etableret for bedre at kunne følge borgerens bevægelse mod selvforsørgelse.

    Kommunikation

    Ingen bemærkninger.

    Lovgrundlag

    Ingen bemærkninger.


    Indstilling

    at orienteringen tages til efterretning.

    Beslutning

    Indstilling godkendt.

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-5-18

    Beslutningstema

    Gensidig orientering fra repræsentanterne i det Lokale Beskæftigelsesråd.

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Repræsentanterne orienterer hinanden om, hvad der fylder lige nu og hvad der er udsigt til de kommende måneder.

    Kommunikation

    Ingen bemærkninger.

    Lovgrundlag

    Ingen bemærkninger.

    Indstilling

    at orienteringen tages til efterretning.

    Beslutning

    Fokus på lærlinge - DI/DA.

    Samarbejde mellem jobcentre og FH

     - overgang syg/rask

    Erhvervspolitik præsenteres 24.06.21 - stor mangel på social- og sundhedselever og personale!

    - FH.

    Sagsnr.: 15.00.00-A00-13-10

    Beslutningstema

    Orientering til det Lokale Beskæftigelsesråd fra de seneste møder i Udvalget for Beskæftigelse

    Økonomi

    Ingen bemærkninger.

    Historik

    Ingen bemærkninger.

    Sagsfremstilling

    Møde i Udvalget for Beskæftigelse 1. marts 2021:

    Punkt 26: Valg af leverandør vedrørende analyse af beskæftigelsesindsatsen
    Projektbeskrivelse for analysen af beskæftigelsesindsatsen blev godkendt i Udvalget for Beskæftigelse den 11. januar 2021, godkendt i Udvalget for Politisk Koordination og Økonomi den 18. januar 2021 og i Byrådet den 27. januar 2021.
    Dagsorden for præsentation af indkomne tilbud i forbindelse med analyse af beskæftigelseindsatsen:
    *Introduktion til mødet og til bedømmelsesskema
    *Præsentation af tilbud og dialog med Komponent, KLK
    *Præsentation af tilbud og dialog med Marselisborg
    *Præsentation af tilbud og dialog med BDO
    *Intern drøftelse af de to tilbud og votering
    *Næste skridt
    Frist for fremsendelse af tilbud var fredag den 25. februar 2021. Tilbud og bedømmelsesskema blev eftersendt.

    Indstilling
    : at de indkomne tilbud drøftes med henblik på tildeling af kontrakt.
    Beslutning: Udvalget besluttede at tildele opgaven til Marselisborg.


    Møde i Udvalget for Beskæftigelse 12. april 2021

    Punkt 35: Fastsættelse af måltal for søgningen til ungdomsuddannelserne
    Byrådet besluttede på møde den 24. februar 2016 en række målsætninger som led i Masterplan for Uddannelse og Job. Dermed skærpede Byrådet de nationale uddannelsespolitiske mål til:
    *at alle elever udarbejder en realistisk og målrettet uddannelses-, job- og karriereplan inden afgang fra grundskolen
    *at 93% af en årgang er i gang med en ungdomsuddannelse 15 mdr. efter afsluttet 9. klasse.
    *at 27% af en årgang i Hedensted vælger en erhvervsuddannelse umiddelbart i forlængelse af grundskolen (nationalt mål var dengang 25%).
    Med EUD-aftalen fra november 2018 blev det ved lov besluttet, at alle kommuner skal fastsætte måltal for søgning til ungdomsuddannelserne. EUD-aftalen indeholder mere end 90 initiativer på både folkeskole- og erhvervsuddannelsesområdet, der adresserer behovet for flere faglærte i fremtiden.
    Kommunerne skal udarbejde lokale måltal for søgning til ungdomsuddannelserne og præsentere disse samt de seneste års søgetal til ungdomsuddannelserne på kommunens hjemmeside. Kommunalbestyrelsen skal én gang årligt fastsætte måltal for søgningen til ungdomsuddannelserne for elever i 9. og 10. klasse. Måltallene skal fastsættes i tre kategorier:
    *Erhvervsuddannelserne, både eud og eux.
    *Gymnasiale uddannelser, både 2- og 3-årige.
    *Øvrige.
    Der arbejdes i Hedensted med en række initiativer, som både har til formål at øge andelen af unge i ungdomsuddannelserne og en række initiativer rettet mod at styrke søgningen til erhvervsuddannelserne.
    Statistik over søgning til de forskellige ungdomsuddannelser kan læses på kommunens hjemmeside. I 2020 var fordelingen:
    *26,9% Erhvervsuddannelserne, både eud og eux.
    *63,8% Gymnasiale uddannelser, både 2- og 3-årige.
    *9,3% Øvrige (forberedende tilbud).
    De nationale målsætninger for søgningen til ungdomsuddannelser er ambitiøse. 30% skal vælge en erhvervsuddannelse i direkte forlængelse af 9. eller 10. klasse i 2025. Måltallene for Hedensted Kommune bør være både ambitiøse og realistiske.
    Administrationen foreslår følgende måltal for søgningen til ungdomsuddannelserne i 2022:
    *at 28% af en årgang starter på en erhvervsuddannelse umiddelbart i forlængelse af grundskolen
    *at 64% af en årgang starter på en gymnasiale uddannelser umiddelbart i forlængelse af grundskolen
    *at højst 8% af en årgang starter i øvrige forberedende tilbud umiddelbart i forlængelse af grundskolen.
    Indstilling: At fastsættelsen af måltallet godkendes og herefter offentliggøres på kommunens hjemmeside.
    Beslutning: Indstilling godkendt.


    Møde i Udvalget for Beskæftigelse 3. maj 2021

    Punkt 49: Hedensted har nu landets fjerde laveste ledighed
    Hedensted Kommune har nu landets 4. laveste ledighed. Det viser en analyse udarbejdet af Samlino på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.
    Analysen viser, at det er kommunerne i det typiske produktionsdanmark, som har klaret sig bedst gennem krisen.
    Sådan ser Top 5 ud - antal dagpengemodtagere i procent (i forhold til forsikringsaktive i kommunen)
    1: Holstebro - 2,97 %
    2: Skive - 2,99 %
    3: Vejen - 3,08 %
    4: Hedensted - 3,13 %
    5: Allerød - 3,15 %
    Det er gået langt bedre med udviklingen i antallet af forsikrede ledige i 2021 fra omkring marts 2021 og frem til den 21.04.21, end vi havde turdet håbe på. Vi har nu et antal ledige, som er lavere end antallet forud for Coronakrisens start den 11.03.2020. Ledige i antal 13.03.2020 = 666 - Ledige pr. 21.04.2021 = 660.
    Det er primært indenfor bygge og anlæg, lager og logistik samt produktion, vi ser en særlig positiv udvikling i øjeblikket.
    Bilag: Analyse fra Samlino samt pressemeddelelse.
    Indstilling: At orienteringen tages til efterretning.
    Beslutning: Indstilling godkendt.

    Punkt 50: Orientering om afgørelser på klagesager 2. halvår 2020
    Afdelingen orienterer om afgørelser på klagesager for Jobcenter Hedensted i perioden 1. juli - 31. december 2020
    Der er udarbejdet en oversigt over Ankestyrelsens afgørelser på klagesager i 2. halvår 2020, og denne oversigt er vedhæftet som bilag.
    Ankestyrelsens afgørelser opdeles i fire kategorier:
    Afvisning/bortfald, hjemvisning, ændring og stadfæstelse, jf. følgende:
    Afvisning/bortfald: Ankestyrelsen behandler ikke sagen. Ankestyrelsen kan afvise at behandle en klage, hvis der er klaget for sent, eller Ankestyrelsen ikke er den rigtige instans at klage til. Det kan også skyldes, at klageren beslutter sig for at opgive klagen, eller klagen af anden grund bortfalder.
    Hjemvist: Sagen bliver sendt tilbage til kommunen, der skal behandle sagen og træffe afgørelse en gangtil. Det kan være fordi, Ankestyrelsen mener, at der er tale om alvorlige sagsbehandlingsfejl, som ikke umiddelbart kan rettes op i klagesagsbehandlingen. Det kan også være, at Ankestyrelsen mener, at der er behov for nye oplysninger, som kommunen skal tage med i en afgørelse.
    Ændring: Ankestyrelsen har ændret kommunens afgørelse.
    Stadfæstet: Ankestyrelsen er enig i kommunens afgørelse.
    OBS. Ankestyrelsen har ændret konceptet for deres opgørelser i forhold til tidligere. De optælles nu ud fra begrebet "Realitetsbehandlede sager ialt", hvilket betyder, at sager, der er afvist eller bortfaldet ikke længere tæller med i det samlede antal.
    Bilag: Oversigt over Ankestyrelsens afgørelser på klagesager i 2. halvår 2020
    Indstilling: At orienteringen tages til eferretning.
    Beslutning: Indstilling godkendt.




    Kommunikation

    Ingen bemærkninger.

    Lovgrundlag

    Ingen bemærkninger.

    Beslutning

    Indstilling godkendt.