Gå til hovedindhold
Pressemeddelelse

Sammensat ungdom i Hedensted: Høj trivsel, meget fritidsarbejde, men også plads til sundere vaner og mere foreningsliv

Det blot nogle af fundene i årets Ungeprofilundersøgelse for Hedensted Kommune, som giver et nuanceret indblik i, hvordan unge fra 7. klasse til de går ud af ungdomsuddannelserne, lever deres liv. Knap 1600 elever har svaret på undersøgelsens spørgeskema, der kommer rundt om alt fra fritidsinteresser over alkohol til digital...

03. apr. 2025

Indhold

    Unge i Hedensted Kommune ligner på de fleste områder deres jævnaldrende fra andre kommuner ganske meget. De har det overordnet godt. De har det godt med deres forældre og godt med vennerne i fritiden.  

    Men der er også forskelle.

    Sammenlignet med landsplan har markant flere unge i Hedensted Kommune et fritidsjob (54 pct). I 9. klasse er det hele 66. pct. Omvendt dyrker de unge i mindre grad sport i en forening (57 pct).

    Det sidste skyldes ifølge eleverne blandt andet, at afstand kan være en udfordring.

    Alligevel svarer 74 pct. at de går til de fritidsinteresser, de gerne vil.

    I forhold til alkohol og rusmidler er der plads til forbedring. Her ligger de unge i Hedensted Kommune fortsat over landsgennemsnittet på nogle målepunkter, selvom der er positive tendenser.

    Det gælder blandt andet andelen af unge, der har drukket mindst fem genstande ved samme lejlighed de sidste 30 dage (binge-drikke). Her er andelen med 20 pct. fortsat lidt over landsgennemsnittet, selvom andelen er faldet med 3. pct siden sidste undersøgelse i 2023. I 9. klasse er andelen faldet med 5. pct.

    Til gengæld er antallet af unge, der bruger vapes og e-cigaretter steget markant.

    Merete Skovgaard-Jensen (V), der er formand for Udvalget for Læring er glad for undersøgelsen:

    - Først og fremmest er jeg glad for, at vores unge overordnet set har det godt, og at de trives. Det er også utroligt positivt, at vores unge har en så tæt forbindelse til vores lokale virksomheder, for det viser, at den store indsats, som vi har gjort for at koble erhvervsliv og skoler gennem årene har båret frugt.

    - Derudover er Ungeprofilundersøgelsen et godt værktøj. For det viser jo, hvor vi med fordel kan sætte ind, fx ved at styrke arbejdet med at skabe stærkere fællesskaber blandt de unge.

    Hun suppleres af Hans-Kristian Skibby (DD), formand for Udvalget for Social Omsorg:

    - Jeg hæfter mig ved, at vi på flere områder ser en positiv udvikling, fx inden for alkohol, selvom vi stadig ligger for højt. Den udvikling skal vi fortsætte i de kommende år, så vores unge i højere grad vælger rusmidlerne fra og venner, arbejde og fritidsinteresser til. Samtidig får vi identificeret andre områder, som kræver en indsats – fx med vapes og e-cigaretter, som er noget, vi kan arbejde med gennem Fælles om Ungelivet og vores nye partnerskaber med DGI og Ungdomsringen, som netop sætter positive og sunde fællesskaber i fokus.

    FAKTA:

    • Helt overordnet har unge i Hedensted Kommune det godt.

      • 94% siger de trives godt eller meget godt derhjemme
      • 97% siger de har det godt eller rigtig godt med vennerne i fritiden

    • Unge oplever at have det godt med deres forældre derhjemme, og at deres forældre viser interesse i unges fritid og skole.

      • Dog oplever kun 31% af de unge, at deres forældre viser interesse for deres digitale adfærd

    • Andelen af unge der bruger sociale medier og computerspil mere end 3 timer om dagen er betydeligt højere end på landsplan.

    • Fortsat et fritidsområde under pres, hvor undes deltagelse i fritidsaktiviteter ligger under landsplan. Afstande og skole fremstår som primære barrierer for unges deltagelse i fritidsfællesskaber.

      • Dog er der stigning på flere udvalgte fritidsarenaer med stigende deltagelse i både det organiserede og selvorganiserede fritids- og foreningsliv samt stigende deltagelse Ungdomsskolens tilbud.

    • 54% af unge har et fritidsjob. Det er markant over landsgennemsnittet og en stigning siden 2022 på 3%

    • Markant fald i unge, der binge-drikker i 9. klasse (5 eller flere genstande ved samme lejlighed)

    • Et lille fald i andelen af unge i 9.klasse som har prøvet hash.

    • Markant stigning i antallet af unge, der bruger vapes, e-cigaretter eller lign.

    • Ungdommen i Hedensted Kommune er lovlydig, og der er et meget lavt kriminalitetsniveau

    I alt 1573 unge har svaret på undersøgelsen. Det svarer til 86 pct. af de adspurgte.

    For uddybende spørgsmål til undersøgelsens data kontakt Jakob Klode Damgaard

    Kontakt

    Jakob Klode Damgaard

    Telefon: 21 14 43 28

    E-mail: jakob.damgaard@hedensted.dk

    Hans Kristian Skibby (DD)

    Telefon: 61 62 42 31

    E-mail: hans.kr.skibby@hedensted.dk

    Merete Skovgaard-Jensen (V)

    E-mail: merete.skovgaard@hedensted.dk