Kontakt
Ole Vind (V)
E-mail: Ole.Vind@Hedensted.dk
Hedensted by er i en rivende udvikling, også selvom det ikke altid kan ses med det blotte øje. Derfor er der nu skabt ét samlet sted, hvor alle kan følge med i udviklingen af Hedensted Kommunes største by.
Hedensted Kommune er godt i gang med at forkorte afstanden fra tanke til handling, når det kommer til udviklingen i Hedensted By.
Kommunalbestyrelsen har nemlig valgt at sætte ekstra fokus på at få sager om byens udvikling hurtigt igennem det politiske system med et enkelt formål: At sætte endnu mere skub i byens fremdrift og udvikling til gavn for ikke bare byens, men hele kommunens borgere.
- Jeg er glad for, at der nu kommer endnu mere tryk på kedlerne i Hedensted by. Der har været mange planer for, hvordan særligt midtbyen skulle udvikle sig, men det er desværre ikke alle visioner, der har set dagens lys. Derfor vil vi gerne gøre en ekstra indsats, for at der nu kommer fremdrift på de områder, som kommunen har direkte ansvar for, så farten på udviklingen af de områder følger med resten af byen, siger Ole Vind, borgmester i Hedensted Kommune.
Samtidig har det været vigtigt at fortælle byens indbyggere og erhvervsdrivende, men også potentielle tilflyttere og investorer, at der sker rigtig meget i Hedensted. Og give dem alle et sted, hvor de kan få overblik og indsigt i byens udvikling og forandring.
Det er blevet til en hjemmeside med navnet fartpaahedensted.dk, hvor alle kan se de udviklingsprojekter, der enten lige er blevet færdige, er i gang lige nu eller som venter i den nærmeste fremtid.
- En stor del af indsatsen i at få mere gang i kommunens udvikling i Hedensted by, er at formidle og kommunikere til alle interessenterne i byen, hvad der sker, hvorfor det sker og ikke mindst, hvornår borgerne kan nyde godt af det, der sker. Derfor har vi skabt en enkel og visuelt funderet hjemmeside, hvor alle kan følge med i udviklingen og forhåbentlig få oplevelsen af en by, som hele tiden udvikler sig i den rigtige retning, siger Ole Vind.
Hedensted Kommune vækster med rasende hast. Og selvom den største vækst findes i de tre store centerbyer Hedensted, Juelsminde og Tørring, er det også til gavn for de i alt 31 lokalområder, som udgør Hedensted Kommune.
Derfor er det også positivt, at der i disse år er over 50 udviklingsprojekter i gang i Hedensted by. Lige fra udvidelse af vejnettet, etableringen af nye børneinstitutioner til de mange nye boligområder, der for alvor driver byens vækst.
Men også etablering af et kulturhus, en grøn central bypark og en ny folkeskov i kanten af byen er også undervejs.
Alt det kan ses på fartpaahedensted.dk, som er en hjemmeside, der vil forandre sig og løbende blive opdateret med nye historier fra de projekter, der fylder i byen.
E-mail: Ole.Vind@Hedensted.dk